Сьогодні відзначається Всесвітній день рециклінгу або Всесвітній день вторинної переробки

15/11/2024 : 14:28

Історія цього дня вже сягає 30 років. Вперше День рециклінгу був започаткований у Техасі в 1994 році. Пізніше ідею підтримала Національна коаліція з рециклінгу  –  на 16-му щорічному конгресі коаліції в Орландо, штат Флорида, День рециклінгу в США було оголошено офіційним. На честь цього відбувся парад, в якому взяли участь близько 2000 людей.

Чому за тридцять років вторинна переробка стала ціллю країн?

Щорічно  споживання природних ресурсів на планеті зростає на 1-2%. Постійне зменшення обсягів природних ресурсів змушує країни світу переорієнтовувати власні економіки на раціональне споживання та повторну переробку ресурсів. Наприклад, у Німеччині рівень рециклінгу побутових відходів вже складає 67%.

Саме вторинна переробка  може вирішити проблему обмеженості ресурсів, а ще знизити вартість готової продукції за рахунок використання більш дешевої сировини.

При цьому, 60 кг зібраної та переробленої макулатури – це одне збережене від вирубки дерево. Використання склобою для виробництва однієї тонни скла – це економія 600 кг піску, по 170 кг вапняку та польового шпату, 190 кг кальцинованої соди, а ще зменшення споживання енергії на 40%. Одна тонна перероблених алюмінієвих банок з напоїв дозволяє економити 4 тонни бокситів та зменшити споживання енергії при виробництві на  95%.

Однак рециклінг не можливий без виваженого сортування відходів. Завдяки сортуванню мільйони тонн ресурсоцінних матеріалів, таких як папір, картон, пластик, скло, метали, деревина, не захоронюються на полігонах, а отримують “друге життя”.

Україна також стала на шлях реформування системи управління відходами та побудови циркулярної економіки. У проєкті Національного плану управління відходами ми вже передбачили низку цільових показників, яких плануємо досягти до 2033 року. Наприклад, щодо впровадження системи роздільного збирання відходів. Маємо організувати систему розширеної відповідальності виробника для відходів упаковки та за 5 років після введення в дію відповідного закону досягти загального рівня рециклінгу упаковки  – 45%. До 2033 року збільшити щонайменше до 70% за масою підготовку до повторного використання, рециклінгу та іншого відновлення матеріалів, відходів будівництва та знесення, що не є небезпечними.

Однак не чекаючи впровадження змін, вже сьогодні кожен може зробити свій внесок у зменшення накопичення відходів та дати сміттю друге життя і цим подбати про довкілля!