Сортування та роздільний збір відходів: вивчаємо кращі європейські практики для налагодження власної національної системи 

31/10/2024 : 16:56

Україна продовжує вивчати досвід міжнародних партнерів для розбудови власної системи управління відходами. На цьому тижні відбувся третій фінсько-український вебінар, у рамках якого представники Міністерства охорони навколишнього природного середовища Фінляндії, інших органів влади та фінські компанії розповіли про те, як в країні налагоджена система сортування та збору муніципальних відходів.

Так, із загального обсягу відходів Фінляндії муніципальні складають всього 2%. Більшість же – це відходи від будівництва та видобувної галузі.

При цьому, саме управління муніципальними відходами є найбільш врегульованим як у країні, так і в Європейському Союзі загалом. 

У Фінляндії до муніципальних відходів належать не лише відходи домогосподарств, але й адміністративних будівель та служб.

При цьому система побудована так, що лише 1% муніципальних відходів потрапляє на звалище, а вивіз пластику та органічних відходів на полігони взагалі заборонений. На переробку йде 43% відходів. Цей показник майже не змінюється понад 5 років. Однак до 2030 року фіни прагнуть довести переробку до 65%

Більшість відходів наразі йде на відновлення, іншими словами спалюється з виробництвом енергії. Однак політика країни націлена на  стимулювання розвитку саме переробки. Як один з інструментів використовують регулювання розміру плати, що справляється з населення за управління їхніми відходами. Тут діє принцип  – за відходи, які можна переробити, сплачувати доведеться менше. Відповідно за відходи, які не підлягають переробці, а також за змішані відходи – більше. Це стимулює населення менше продукувати відходів. Розмір збору залежить не лише від типу відходів, але й від об’єму та виду контейнера і періодичності його спустошення муніципалітетами.

Сортувати відходи – у Фінляндії є обов’язком всіх мешканців. Адже тут роздільно збирається упаковка, папір, пластик, метали, біовідходи та змішані відходи. Муніципалітети для цього організовують всі необхідні умови – контейнери, логістику вивезення, проводять просвітницьку роботу. 

Небезпечні відходи збираються окремо, різні їх види не можна змішувати між собою. У Гельсінкі, наприклад, контейнери для таких відходів розташовані на АЗС, які працюють цілодобово. Тож мешканці у будь який зручний час можуть перевезти сюди свої відходи. На заході країни виробниками облаштовані спеціальні термінали для прийому таких відходів. 

Щодо інфраструктури, то наприклад, у західній частині Фінляндії для 8 муніципалітетів працює 9 станцій обробки відходів, два пункти прийому та 70 пунктів ресайклінгу. Є мобільний додаток, у якому мешканці можуть керувати послугами та отримати всю необхідну інформацію про роботу пунктів. 

Якщо говорити про великогабаритні відходи, наприклад, меблі, їх не можна викинути “у смітник” біля будинку, а потрібно везти на сортувальні станції чи викликати спеціальну службу, яка це зробить самостійно. 

Крім того, щовесни упродовж двох місяців по населених пунктах курсують автомобілі, які збирають від мешканців відходи електричного та електронного обладнання. 

Також у Фінляндії діє система розширеної відповідальності виробника, коли виробники організовують та проводять збір відходів, які утворилися після використання їх товарів. 

«Українська архітектура відновлення та реформ» (URA) – це комплексна програма технічної допомоги, що впроваджується Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) у партнерстві з Європейським Союзом з метою підтримки критично важливих процесів відновлення та реформування в Україні. URA реалізується за фінансової підтримки Багатостороннього донорського рахунку ЄБРР-Україна для стабілізації та сталого зростання (MDA), вкладниками якого є Австрія, Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Італія, Японія, Латвія, Нідерланди, Норвегія, Польща, Швеція, Швейцарія, Велика Британія, Сполучені Штати Америки, а також Європейський Союз.

“The Ukraine Recovery and Reform Architecture is a comprehensive technical assistance programme deployed by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), in partnership with the European Union, to support critical recovery and reform processes in Ukraine. URA is implemented with the financial assistance of the EBRD-Ukraine Stabilisation and Sustainable Growth Multi-Donor Account (MDA), contributors to which are Austria, Denmark, Finland, France, Germany, Italy, Japan, Latvia, the Netherlands, Norway, Poland, Sweden, Switzerland, the United Kingdom and the United States, and the European Union.”

З програмою вебінару та презентаціями учасників можна ознайомитися за посиланням: https://bit.ly/4hqnkD4