
4 липня 2025 року заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Ольга Юхимчук взяла участь у круглому столі, присвяченому перспективам сталого фінансування та ESG в Україні.
Захід був організований Незалежною асоціацією банків України (НАБУ) спільно з ГО SaveDnipro/SaveEcoBot і зібрав представників державного сектору, бізнесу та громадянського суспільства задля координації зусиль зі створення повноцінної системи сталого інвестування.
Під час виступу Ольга Юхимчук окреслила бачення Міндовкілля щодо залучення міжнародних сталих інвестицій як одного з ключових стратегічних пріоритетів. Зокрема, вона розповіла проєкт Закону України «Про засади зеленого відновлення України», який створює законодавчі рамки для зеленої трансформації держави та пов’язаних із нею сталих інвестицій.
«Залучення сталих інвестицій і зеленого фінансування в Україну починається зі створення чітких правил гри, зрозумілих для інвесторів і міжнародних фінансових установ. Проєкт Закону визначає вже знайомі нашим міжнародним партнерам правові рамки, оскільки імплементує зелену таксономію ЄС — набір критеріїв, що дозволяє виокремлювати сталі (зелені) проєкти та заходи з-поміж інших», — зазначила вона.
За словами заступниці Міністра, узгодження національного екологічного законодавства з правом ЄС — це не лише вимога євроінтеграції, а й ключ до створення спільного простору сталого інвестування. Такий підхід допоможе Україні перейти від пострадянської економіки до сучасної, дружньої до людини та довкілля.
Проєкт Закону щодо зеленого відновлення передбачає:
- державну верифікацію відповідності проєктів зеленій таксономії ЄС, що має спростити процедури оцінки для міжнародних інвесторів, які наразі самостійно здійснюють аналіз заявок на фінансування (або перекладають це на українські фінансові установи);
- створення прозорої системи управління зеленим відновленням, включно з розробкою загальнодержавної інформаційно-аналітичної системи. Вона забезпечить доступ до актуальної інформації щодо реалізації стратегії зеленого відновлення — аж до рівня окремих заходів і проєктів.
«Успішність зеленої трансформації залежить від рівня готовності всіх суб’єктів відновлення — власників зелених проєктів, фінансового сектору, громадськості. Але найбільше — від здатності залучити фінансові ресурси та ефективно ними розпоряджатися. Тому проєкт Закону передбачає розроблення довгострокової Стратегії зеленого відновлення, а не лише правил для реалізації окремих заходів», — наголосила Ольга Юхимчук.
Під час заходу голова ГО SaveDnipro\SaveEcoBot Ірина Черниш презентувала інструмент автоматизації екологічно-соціальної оцінки ризиків при кредитуванні клієнтів – ESG-профіль підприємства у системі SaveEcoBot, – який є найбільшим джерелом структурованих екологічних даних про підприємства в Україні.
Для досягнення цілей, обговорених в рамках заходу, було підписано тристоронній Меморандум про взаємодію між Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, Незалежною асоціацією банків України та ГО SaveDnipro\SaveEcoBot щодо сприяння зеленому відновленню України, розвитку сталого фінансування та зміцнення ролі банківського сектору у впровадженні екологічно, соціально та управлінсько відповідальних підходів (ESG).

У круглому столі взяли участь:
- Руслан Гриценко, Виконавчий директор НАБУ;
- Андрій Грис, Голова Комітету ESG Незалежної асоціації банків України, Начальник управління соціальних та екологічних ризиків АБ «Укргазбанк»;
- Олег Бондаренко, голова Комітету з питань екологічної політики та природокористування Верховної Ради України;
- Ольга Юхимчук, заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції;
- Андрій Телюпа, заступник Міністра економіки України;
- Дмитро Заруба, перший заступник Голови Державної екологічної інспекції України;
- Олексій Рябчин, радник Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції;
- Андрій Даниленко, заступник начальника управління аналізу системних ризиків Департаменту фінансової стабільності НБУ;
- Бондарєва Лариса, заступниця голови правління АТ «Райффайзен банк»;
- Тетяна Цимбал, спеціалістка з екологічних питань Фонду розвитку підприємництва (ФРП);
- Олег Приходько, Голова Правління Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві;
- Андрій Кітура, керівник Офісу зеленого переходу Міністерства економіки України;
- Ірина Черниш, голова ГО SaveDnipro, співзасновниця SaveEcoBot;
- представники керівних органів провідних банків України.
Нагадаємо, 20 червня 2025 року завершився офіційний скринінг відповідності українського законодавства праву Європейського Союзу за розділом 27 «Навколишнє середовище, клімат та цивільний захист». Цей розділ охоплює понад 200 актів права ЄС, зокрема і напрям сталого фінансування та ESG.