Цивілізоване управління небезпечними відходами: в Україні триває євроінтеграційна реформа

06/12/2023 : 9:21

Кабінет Міністрів України затвердив Ліцензійні умови провадження господарської діяльності  з управління небезпечними відходами. Документ схвалено для продовження реалізації реформи, яка є частиною зобов’язань України на шляху до ЄС. 

Документ встановлює:

  • порядок отримання ліцензії підприємствами, які мають намір працювати з небезпечним відходами – здійснювати їх збір, зберігання, оброблення, видалення;
  • організаційні, кадрові та технологічні вимоги до таких підприємств та їх устаткування. 

Лише за офіційною статистикою до війни в Україні щороку утворювалося понад 500 тис. тонн небезпечних відходів. Місця складування таких відходів переважно не відповідали вимогам екологічної безпеки. Більшість з них або були заповнені на 90% від проєктної потужності, або взагалі переповнені. 

Окрема проблема – утилізація таких відходів лише на папері та демпінг цін на ринку. Це призводило до потрапляння відходів на звалища або у лісосмуги. 

«Це та невидима загроза, про яку люди чують, але не бачать кожного дня. Водночас, лише одна акумуляторна батарея, яка потрапляє у річку, наносить шкоди більше, ніж тисячі тонн відходів від промисловості. Реформа управління відходами, яка наразі запущена в Україні, встановлює цивілізовані правила і у цьому секторі»,відзначив Міністр Руслан Стрілець.

Тож відтепер, щоб мати право здійснювати операції з небезпечними відходами, підприємствам потрібно зробити два кроки:

  1. Пройти передліцензійну перевірку. Такі перевірки проводитимуть за заявами суб’єктів господарювання працівники Міндовкілля. Зокрема, безпосередньо на місці встановлюватимуть наявність та відповідність матеріально-технічної бази підприємства технологічним вимогам, правилам технічної експлуатації установок та техрегламентам.  

Міністерством вже затверджено Порядок здійснення відповідних перевірок. Документ  зареєстрований у Міністерстві юстиції 4 грудня 2023 року за №2099/41155.

Тож суб’єкти господарювання можуть заходити на Інформаційну систему управління відходами на ЕкоСистемі та подавати заяви на проходження перевірки. У разі наявності особистого кабінету така дія займатиме декілька хвилин – система автоматично згенерує заяву із наявних у неї даних. 

  1. Подати документи для отримання ліцензії відповідно до затверджених Ліцензійних умов. 

Такий підхід дозволить Україні вирішити накопичені проблеми із небезпечними відходами, забезпечити належний рівень екологічної безпеки в країні та далі рухатися “дорожньою картою” реалізації реформи та приєднання до ЄС.