Минулого тижня українська делегація перебувала у Іспанії, де вивчала досвід країн ЄС щодо імплементації Директиви ЄС 2010/75/EU, впровадження найкращих доступних технологій та методів управління, а також інструменти Севільського процесу.
Із ключових результатів – нашій країні надають офіційний статус спостерігача у Севільському процесі. Це означає, що вже зараз українські представники зможуть приймати участь у роботі технічних груп, надавати свої коментарі та зауваження до розроблюваних у Європі висновків Найкращих доступних технологій та методів управління.
Варто зазначити, що при формуванні висновків НДТМ та встановленні допустимих рівні викидів застосовується не статистичний підхід. Суть Севільського процесу полягає у аналізі даних та досягненні консенсусу між усіма учасниками.
На першому етапі за допомогою опитування підприємств виокремлюють ключові екологічні виклики по кожному сектору промисловості. Далі відбувається збір даних про технології, які найкраще зможуть їх подолати. До визначення наскільки економічно доцільною є та чи інша технологія також підходять практично – експерти вивчають рівень застосування технології по сектору. І якщо вона вже широко використовується на ринку, це означає, що до неї немає економічних застережень.
“Статус спостерігача в Севільському процесі для України є дуже важливим та ще раз підтверджує, що ми йдемо правильним шляхом – до загальноєвропейських цінностей та стандартів життя. Отриманими знаннями та досвідом ми поділимося зі своїми експертами, операторами, підприємствами в рамках створених національних робочих груп, які вже опрацьовують європейські НДТМ для їх впровадження в Україні”, – зазначила заступник директора департаменту запобігання промисловому забрудненню та кліматичної політики Міндовкілля Юлія Морозова.
Також українська делегація відвідала європейські заводи, які вже працюють за найкращими доступними технологіями та методами управління та є учасниками Севільського процесу.
Наприклад, це всесвітньовідома компанія, що займається видобутком мідної руди та виготовленням продукції з міді. Виробництво знаходиться у провінції Уельва між двох річок, за 400 метрів від національного біосферного заповідника та за декілька кілометрів від міста. Підприємство має свою стратегію сталості та реалізує екологічні проєкти. Лише за рік заводу вдалося скоротити викиди СО2 на 4%, а за останні 10 років – на 48%.
Інша компанія займається виробництвом зеленого аміаку та впроваджує заходи із зменшення викидів. Так, у 2010 їм вдалося скоротити викиди від азотної кислоти на 57%. Промисловці переконані, що й подальше застосування сучасних технологій у виробництві дозволить досягти ще кращих результатів.
Навчальну поїздку організовано за підтримки проєкту «Найкращі доступні технології та методи управління (НДТМ) для України», що виконується GIZ за дорученням Федерального міністерства довкілля, охорони природи, ядерної безпеки й захисту прав споживачів Німеччини.