Фахівці Міндовкілля та міжнародні експерти провели навчання для представників територіальних громад та суб’єктів господарювання. Подібні заходи відбудуться у всіх областях, Черкащина стала першою.
Організований тренінг спільно Міндовкіллям та Черкаською ОВА. Участь у заході взяли Анатолій Підгорний, голова Черкаської обласної ради, Антон Царюк, заступник ЧОВА, фахівці Міндовкілля, а також міжнародні експерти у галузі управління відходами.
Закон України «Про управління відходами» вводить нові правила роботи у цій сфері: вони допоможуть поліпшити керованість та прозорість процесів. А якісне планування та виконання норм закону на всіх рівнях – від державного до кожного окремого підприємства – дозволить Україні змінити ситуацію у сфері управління відходами та поступово наближати наші цільові показники щодо роздільного збору відходів, їх переробки та зменшення захоронення до європейських стандартів. Основну увагу спікери заходу приділили практичним механізмам реформи.
«Ми стоїмо на порозі значних змін. Звичайно, у громад та суб’єктів господарювання зараз виникає чимало запитань та складнощів. Міндовкілля їх бачить і намагається зробити все, що від нього залежить. Водночас, багато що залежить від ОТГ та місцевого бізнесу. Тому лише спільними зусиллями ми зможемо реалізувати те, що закладено в законі «Про управління відходами». Зокрема, цикл тренінгів – один із тих заходів, які дадуть відповіді на багато запитань і допоможуть консолідувати зусилля, – говорить Євгенія Попович, директорка Департаменту цифрової трансформації, електронних публічних послуг та управління відходами Міндовкілля.
Так, вона представила проєкт Нацплану управління відходами. Це важлива частина “дорожньої карти” реформи управління відходами в Україні. Він містить комплексне бачення заходів, які необхідно реалізувати нашій країні, – від вдосконалення нормативних рамок до впровадження новітніх технологій та створення необхідної інфраструктури.
Експерти показали різні аспекти міжмуніципальної співпраці у сфері управління відходами, адже громадам у більшості випадків доведеться будувати спільну інфраструктуру для переробки відходів. Представили практичні механізми розроблення місцевих планів управління відходами; розказали, як громадам підготуватися до реалізації принципу розширеної відповідальності виробника. Зокрема, показали, як розрахувати потужність та рентабельність переробних підприємств.
Загалом на заході були присутні майже три сотні учасників представників ОТГ, місцевого бізнесу та закладів охорони здоров’я. До речі, найближчим часом будуть передані покрокові інструкції для кожної гілки влади.
Захід відбувся за фінансової підтримки Програми розвитку ООН (UNDP) в Україні.
У заході також взяли участь експерти: Олексій Пиріков, керівник проєктів, ПРООН; Діана Новікова, начальник відділу поводження з побутовими відходами та комунальним обслуговуванням Департаменту комунальних послуг Мінінфраструктури; Олександр Ігнатенко, радник з розвитку потенціалу та екологічних послуг, проєкту UCORD; Максим Барінов, експерт проєкту APENA 2, Олександр Лимар, учасник робочої групи, яка працює над законопроєктом “Про упаковку та відходи упаковки”; Віталій Білоусов, заступник директора Департаменту цифрової трансформації, електронних публічних послуг та управління відходами – начальник відділу цифрової трансформації, Міндовкілля