Зокрема, йшлося про пункт перший Української формули миру, що стосується ядерної та радіаційної безпеки.
На виконання доручення Глави держави керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак провів зустріч із главами та представниками іноземних представництв та місій, акредитованих в Україні. У заході взяли участь Міністр енергетики України Герман Галущенко, Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець, заступник Міністра закордонних справ Микола Точицький, керівники посольств країн G7 та Представництва ЄС в Україні, очільники та члени дипломатичних представництв Польщі, Словаччини, Чехії, Литви, Естонії, Латвії, Туреччини, Швеції, Нідерландів, Данії, Норвегії, Бразилії, Індії, Іспанії, Республіки Корея, Єгипту та Ватикану, а також Координатор системи ООН в Україні. Онлайн долучилися представники посольств Індонезії, Австралії, Саудівської Аравії, Аргентини, Мексики та Чилі.
Міжнародні представники відвідали Сховище відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-2) та Новий безпечний конфайнмент, а також поспілкувалися із співробітниками Зони відчуження, які 35 днів перебували в окупації під час захоплення ЧАЕС російськими військами у лютому 2022 року.
Як відзначив керівник Офісу Президента, місцем зустрічі обрано Зону відчуження не випадково, щоб учасники могли на власні очі побачити, які наслідки може мати недотримання вимог ядерної безпеки. Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, російські війська захопили ЧАЕС, пошкодили обладнання станції та облаштували свої позиції в забрудненому радіацією ґрунті.
«Їхня діяльність тут загрожувала світовій ядерній безпеці. Саме тому ми дуже стурбовані ситуацією на Запорізькій АЕС, яка досі окупована. І сьогодні можна лише теоретично уявляти, якими будуть наслідки, якщо щось станеться», – наголосив Андрій Єрмак.
За його словами, запропонована Володимиром Зеленським Українська формула миру покликана сприяти вирішенню глобальних криз та ризиків, які РФ створює для всього світу своїми діями.
Міністр Руслан Стрілець розповів про наслідки окупації Чорнобильської зони російськими військовими у 2022 році. Збитки для Зони відчуження оцінено в 100 млн євро.
“Радіаційна та екологічна безпека – нерозривні пункти Формули миру Президента Володимира Зеленського. Щоб запобігти поширенню наслідків ядерної катастрофи цивілізовані країни майже сорок років тому вже об’єднувалися навколо України. Сьогодні радіаційна безпека світу знову потребує спільних дій. Очевидно, що єдиний спосіб забезпечити ядерну безпеку на континенті – вивести російські війська з Запорізької АЕС і повернути її під контроль України”, – зазначив Міністр.
Міністр енергетики України Герман Галущенко також поінформував присутніх про поточну ситуацію та ризики у зв’язку з триваючої окупацією росіянами Запорізької АЕС.
Заступник міністра закордонних справ України Микола Точицький акцентував, що Українська формула миру та її ключові елементи вже підтримані у низці міжнародних документів, зокрема резолюції ГА ООН від 23 лютого 2023 року. Низка елементів Української формули миру взяті в роботу різними державами, які виявили готовність стати лідерами або учасниками в реалізації певних пунктів.