У Міндовкілля обговорили питання розподілу квот у рамках СТВ

19/09/2022 : 16:22

15 вересня 2022 року відбувся вебінар «Розподіл квот у рамках СТВ – методи, шляхи уникнення вуглецевих витоків та використання надходжень з аукціонів продажу квот»,який є продовженнямсерії тематичних заходів із залученням широкого кола зацікавлених сторін до дискусії з розробки та запровадження системи торгівлі квотами на викиди парникових газів в Україні.

«Впровадження СТВ є надзвичайно важливим та актуальним питанням в умовах відновлення України та отримання Україною статусу кандидата в члени ЄС. Запровадження такої системи вимагатиме значних перетворень та створення цілої низки правових, інституціональних та організаційних передумов. Водночас, змістовий діалог із зацікавленими сторонами щодо базових принципів  розподілу квот на викиди парникових газів, розгляд існуючих методів їх розподілу є запорукою формування спільного бачення та підходів до розроблення подальшої політики у цьому напрямку», – зазначила  Ольга Юхимчук, начальник відділу вуглецевого регулювання Департаменту кліматичної політики та збереження озонованого шару Міндовкілля.

Уряд може розподіляти квоти за допомогою аукціонів, безкоштовного розподілу чи  поєднання обох методів. Під час виступу європейського експерта з питань СТВ ЄС учасники ознайомилися з перевагами та недоліками запропонованих методів. Методи безкоштовного розподілу є різними в залежності від того, чи базуються вони на історичних даних про викиди установки, або на питомих показниках викидів на одиницю продукції/галузевих питомих показниках, або за питомими показниками і результатами виробництва (динамічний).

З різним ступенем ці варіанти можуть забезпечувати захист від витоків вуглецю (коли політики щодо зміни клімату в одній країні призводять до змін  господарської діяльності у ній з перенесенням викидів до іншої), а також можуть допомогти компенсувати економічні збитки.

Проведення аукціонів є потужним ціновим сигналом для здійснення заходів зі скорочення викидів, забезпечує надходження до державного бюджету та підвищує прозорість ринку. Водночас, надходження від продажу квот можна використовувати для підтримки фінансово незахищених груп населення,  фінансування заходів протидії зміні клімату та збільшення прямих надходжень до бюджету.

Окремої уваги заслуговує питання механізму вуглецевого коригування на кордоні (СВАМ), який розглядається як можливий механізм реалізації Європейського зеленого курсу. Даний механізм включатиме додаткову вартість до певних видів імпортної продукції під час виходу на ринок ЄС. Передбачається, що CBAM відображатиме Європейську систему торгівлі квотами на викиди парникових газів, оскільки система базується на придбанні сертифікатів (дозволів на викиди). Здійснення заходів щодо впровадження в Україні національної системи торгівлі квотами на викиди парникових газів є важливим елементом імплементації СВАМ, в тому числі щодо енергетичних продуктів, що забезпечить українським імпортерам можливість зменшення сум виплат в рамках механізму СВАМ.

Також інформуємо, що наступний захід щодо моделювання варіантів політики у формі стимуляційної гри «Переговори з розробки СТВ для уявної країни» відбудеться 29 вересня 2022 року.

Захід організовано Міндовкілля за підтримки Німецького товариство міжнародного співробітництва (GIZ) у рамках проєкту «Підтримка встановлення схеми торгівлі викидами парникових газів (СТВ) в Україні» спільно з міжнародною консалтинговою компанією «аdelphi».