Захід відбувся у будівлі генерального консульства Республіки Польща в Нью-Йорку. Міжнародну виставку відвідали понад 100 дипломатів, митців, інших жителів та гостей Нью-Йорка.
Під час відкриття виставки до американців з відеозверненням звернулася Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук. За її словами, з початку повномасштабного вторгнення росіяни вчинили понад 6000 злочинів проти довкілля. І це не враховуючи злочинів, вчинених з 2014 року до лютого 2022 року.
«Наслідки цієї війни для довкілля зайшли далеко за межі наших державних кордонів. Війна вже призвела до значних викидів парникових газів. Станом на сьогодні це вже 180 млн. тонн СО2. США – серед країн, які першими тримають удар кліматичних змін. Ми маємо триматися разом – як у протистоянні агресору, так і в протистоянні кліматичним змінам», – заявила Світлана Гринчук.
Світлана Гринчук подякувала американському народу за підтримку України та платформі Свідок за неоціненний внесок у привернення уваги світу до екологічних наслідків бойових дій.
“Ми спільно працюємо над тим, аби платформи “Свідок” та наша “ЕкоЗагроза” синхронізувалися та доповнювали одна одну. Так ми зможемо зібрати ще більше свідчень від громадян України та надати їх як докази під час міжнародних судів. Вірю, що разом ми можемо більше. Російська агресія не стане на заваді нашого шляху в “зелене” майбутнє світу”, – зазначила Світлана Гринчук.
Частину виставки також складали свідчення про знищення культурних та історичних пам’яток України. Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький наголосив, що внаслідок російської агресії вже пошкоджено або знищено 1169 об’єктів культурної спадщини та 2000 закладів культури. За його словами, це непоправна втрата для всього світу.
Продемонстровані на виставці наслідки російських атак вразили американців. Ці кадри не лише привернули увагу до проблеми, але й нагадали про жахіття війни.
“Розповіді з перших вуст оживляють жахливий досвід війни”, – зазначив студент Колумбійського університету Джордан Майнер.
У рамках заходу також відбувся аукціон, де представили витвори мистецтва, створені митцями з України під час війни. Свої роботи виставили Катерина Криволап, Анна Заячківська, Христина Сай, Марія Федик, Вікторія Сокіл, Людмила Фаленчук, Олена Руснак та Ольга Прасол. У результаті вдалось зібрати близько 20 тисяч доларів. Кошти спрямують, зокрема, на закупівлю тактичної медицини спецпідрозділу “Кракен”.
Це вже шостий міжнародний захід на основі свідчень українців, зібраних через платформу Svidok.org. Раніше виставки відбувались у Вашингтоні, Сан-Франциско, Бостоні та в американському університеті Берклі. У майбутньому організатори хочуть і надалі поширювати свідчення українців про війну росії у форматі виставок не лише у США, а й в Європі.
Нагадаємо, що в червні цього року між Міндовкіллям та платформою Svidok.org було підписано меморандум задля посилення співпраці в напрямку фіксації екологічних злочинів окупантів. Завдяки синхронізації наших процесів дані про екологічні злочини росіян, зафіксовані на платформі “Свідок”, будуть надходити на “ЕкоЗагрозу” і відпрацьовуватися Державною екологічною інспекцією України. Це означає, що разом ми зможемо зібрати ще більше свідчень від громадян України та надати їх як докази під час міжнародних судів.