Україна не відступить від своєї мети щодо створення міжнародної робочої групи з дослідження впливу підриву Каховської ГЕС на Чорне море. Ми переконані, що росія має відповісти за свої незаконні дії

03/11/2023 : 9:25

Про це на 43-му засіданні Комісії із захисту Чорного моря від забруднення заявив перший заступник Міністра Олександр Краснолуцький. Він закликав членів Комісії підтримати цю пропозицію і вжити всіх необхідних заходів для запобігання подібним випадкам агресії у майбутньому.

«У липні ми порушували питання щодо агресії російської терористичної країни на Чорне море, зокрема шляхом підриву Каховської ГЕС. Ми неодноразово просили створити міжнародну робочу групу, яка б могла дослідити вплив підриву Каховської ГЕС на Чорне морем і засудити дії російської федерації в цьому напрямку», – наголосив Олександр Краснолуцький.  

На що представниця країни агресорки зазначила, що Україна політизує питання підриву Каховської ГЕС.  

За словами Олександра Краснолуцького, терористичні дії росії спричинили масштабну екологічну катастрофу на українському Півдні. Підрив греблі Каховської ГЕС мав критичні наслідки для морських екосистем:

  • зниження солоності води та перебудову складу фітопланктону та зоопланктону за рахунок збільшення прісноводних видів;
  • масове «цвітіння» фітопланктону в морській акваторії;
  • перевищення гранично допустимих концентрацій речовин промислового, сільськогосподарського походження та металів;
  • перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у молюсках та рибних ресурсах від 3,8 до 19280 разів;
  • дослідження тканин загиблих дельфінів також показало значні концентрації міді та цинку.

«Екоцид рф на Каховській ГЕС є явним порушенням принципів Чорноморської комісії, і вкрай важливо притягнути країну-агресора до відповідальності. Тому ми наполегливо пропонуємо Чорноморській комісії вжити негайних і рішучих заходів проти російської федерації. Це повинно включати призупинення її членства, щоб надіслати сильний сигнал про те, що такі акти екологічної зневаги та агресії не будуть допускатися», – заявив Олександр Краснолуцький.

Пропозиція України щодо створення такої міжнародної групи не була підтримана на засіданні. Натомість українська делегація заявила, що не підтримає жодне рішення та звіти Комісії, адже у них залучена рф. 

Українська делегація проголосувала лише за бюджет  Комісії на 2023-2024 та 2024-2025 роки. Це дозволить зберегти подальшу діяльність Постійного секретаріату Комісії.

Також відбулась передача головування Комісією від Грузії до Румунії. Україна, своєю чергою, продовжуватиме наполягати на створенні робочої групи Комісії із визначення наслідків впливу підриву Каховської ГЕС на екологічний стан Чорного моря, та за результатами її роботи прийняти рішення щодо засудження дій росії та призупинення її участі у Комісії.