






Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук взяла участь в українсько-естонському форумі “Чисті технології, зелена енергетика та енергетика України та Естонії”.
У заході також взяли участь Міністр енергетики та навколишнього середовища Естонії Андрес Сутт, заступник Міністра енергетики України Микола Колісник, голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко, представниками естонського уряду, бізнесів та експертних спільнот. На полях форуму учасники обговорили можливі напрями та форми співпраці для відновлення України. Світлана Гринчук наголосила, що відновлення України буде виключно зеленим й кліматично дружнім. За її словами, мета України не просто відновити зруйноване, а побудувати нову, модернізовану країну на принципах енергоефективності, ресурсозбереження та кліматичної адаптації.
На полях форуму Світлана Гринчук провела двосторонню зустріч з Міністром енергетики та навколишнього середовища Естонії Андреасом Суттом.
«З колегою поспілкувалася про перспективи та можливості співпраці між нашими країнами за такими напрямками, як розвиток природоохоронних територій, реформа державного екологічного контролю, моніторинг довкілля, розмінування та повоєнне відновлення екосистем, синхронізація українського законодавства з європейським, підготовка пропозицій для фінансових інструментів ЄС», – зазначила Світлана Гринчук.
Вона нагадала, що під час Неформальної зустрічі міністрів навколишнього середовища у Варшаві минулого тижня разом з європейськими колегами розглядали питання реалізації фінансових інструментів для довкілля. Естонія має значний досвід у підготовці проєктів CAP, Life, Cohesion Fund, і їхні практики можуть стати в нагоді на нашому шляху до ЄС.
«Розглянули з Андресом Суттом тему водозабезпечення та розвитку системи моніторингу якості води. Естонія вже понад 20 років розробляє цифрові рішення у водному секторі і готова ділитися ними. Йдеться про автоматичний збір даних у електронні бази, використання інформаційних систем для видачі та контролю дозволів, розробку заходів управління річковими басейнами», – зауважила міністр.
Андрес Сутт погодився, що Україна та Естонія мають значний потенціал для обміну досвідом із розвитку лісового господарства. Естонія має такі практики у цьому напрямку, які можуть бути актуальними для України – наприклад, розбудова нової системи управління лісовими ресурсами. Своєю чергою наші діджитал-інструменти викликають інтерес у естонських фахівців.
«Ми високо цінуємо підтримку Естонії. Вже реалізуємо низку спільних проєктів. Минулого року Естонія виділила 1 мільйон євро на реалізацію кліматичних та екологічних ініціатив в Україні. До цього надала суттєву допомогу для фіксації злочинів проти довкілля. Це підкреслює готовність Естонії ділитися своїм досвідом та ресурсами, демонструє солідарність з нами та сприяння довкіллєвим реформам у нашій країні», – акцентувала Світлана Гринчук.
Як зауважила Світлана Гринчук щодо подальших напрямів співпраці, Естонія демонструє лідерство у цифрових рішеннях, інноваціях, енергоефективності та кліматичних технологіях. Тож ми бачимо суттєвий потенціал для взаємодії: від сталого будівництва та управління відходами до відновлюваної енергетики, цифрових екосистем і спільних пілотних проєктів. Зокрема:
- нам важлива допомога інноваційних компаній для розвитку технологій розмінування та очищення забруднених територій;
- для нас цінна підтримка в створенні нових підходів для стабільного водозабезпечення населення;
- ми запрошуємо естонські компанії працювати спільно з нами над відновленням у рамках програми «LIFE». Разом можемо реалізувати потрібні ініціативи з відновлення із залученням як міжнародних, так і українських партнерів;
- ми зацікавлені у залученні інвестицій в проєкти зі створення сміттєобробної інфраструктури в Україні. Нам потрібні нові технології та інновації. І це також великі можливості для спільної роботи українського і естонського бізнесу.
«Насправді, таких секторів у довкіллєвій сфері дуже багато, і всі вони пов’язані з відбудовою та відновленням України. Об’єднавши зусилля, можемо зробити хорошу роботу. Впевнена, що саме інновації приватного сектору можуть стати точкою прориву у «зеленій» трансформації України», – підсумувала міністр.