Про це голова Кабінету Виконавчого віцепрезидента Європейської комісії Юрій Ноціар зазначив під час двосторонньої зустрічі з заступником Міністра з питань європейської інтеграції Євгенієм Федоренком у Брюсселі.
“Щиро дякуємо колегам з Єврокомісії за підтримку та надане фінансування. Адже саме завдяки цьому вдалося успішно завершити пілотну фазу проєкту ЄБРР та оцифрувати 5 985 геологічних звітів. З них 4 066 – стосуються родовищ, які можуть містити критичну сировину. Ми продовжуємо працювати в цьому напрямку, нарощуємо масштаби діджиталізації геологічної інформації та впроваджуємо електронні сервіси для надрокористувачів”, – зазначив Євгеній Федоренко.
За словами Євгенія Федоренко, Україна розраховує на найшвидший початок основної фази проєкту та виділення фінансування у сумі 1700 000 євро для оцифрування 55 тис геологічних паперових документів.
Учасники також обговорили напрацювання України до Дорожньої карти співробітництва між Україною та ЄС у галузі мінеральної сировини на 2025 -2026 роки у межах підписаного Меморандуму про стратегічне партнерство щодо критичної сировини. Наразі пропозиції України опрацьовуються Єврокомісією. Розраховуємо на їх якнайшвидше погодження.
“Впевнений, що на Raw Materials Week в кінці цього року ми офіційно зможемо заявити, що у нас є погоджений “road map” співпраці у сфері критичної сировини між ЄС та Україною на наступні два роки”, – зазначив Євгеній Федоренко.
Водночас одним з питань зустрічі став схвалений у березні Європарламентом Європейський закон про критичну сировину. Важливий базовий документ для ЄС, який визначає політику в сфері критичної сировини ЄС до 2030 року
Завдяки реформі надрокористування Україна вже запроваджує принципи, задекларовані в CRM Act – цифровізація та дерегуляція дозвільних процесів, трансформація Держгеонадр в сучасну європейську сервісну службу за принципом «єдиного вікна».
Юрій Ноціар повідомив, що з 22 травня по 22 серпня Єврокомісія відкрила прийом заяв від видобувних компаній про визначення проєктів з видобутку, збагачення та переробки мінеральної сировини, які становлять суспільний інтерес через їх важливість у створенні безпеки постачання сировини та функціонування внутрішнього ринку Євросоюзу та країн-партнерів. У грудні 2024 буде оголошений перший перелік проєктів, які отримують статус стратегічних проєктів ЄС по критичній сировині.