Українські парламентарі разом з Міндовкілля звернулись до МАГАТЕ та НАТО з проханням закрити небо над Україною

10/03/2022 : 18:18

Звернення про введення Зони заборони доступу/закриття території над Україною підписали в.о. Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець, Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко та Голова Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус.

У той час як Збройні Сили України роблять усе можливе для захисту критичної інфраструктури України на землі, українське небо залишається вразливим.

Постійні повітряні та артилерійські обстріли окупанта створюють пряму загрозу ядерним об’єктам і установкам в Україні. Це загрожує безпеці та добробуту не лише Європи, а й усього світу.

9 березня 2022 року відбулось аварійне знеструмлення Чорнобильської АЕС. Усі об’єкти ДСП «Чорнобильська АЕС» були підключені до аварійних дизель-генераторів. Запасу дизельного палива у них вистачить лише на 48 годин.

Якщо вчасно не відновити живлення, буде втрачений контроль над ядерною та радіаційною безпекою на об’єктах підприємства. Світ опиниться перед новою ядерною катастрофою:

  • Знеструмлення НБК призведе до повної втрати контролю над системою безпеки комплексу. Через зупинку вентиляції НБК, існує загроза забруднення радіоактивним пилом не лише України, а й країн Європи.
  • Відсутність енергозабезпечення сховища відпрацьованого ядерного палива,  де зберігається близько 20 000 відпрацьованих тепловиділяючих збірок реактору з високою ймовірністю може спричинити радіаційну аварію.
  • Пошкодження інфраструктури поводження з радіоактивними відходами, внаслідок обстрілів матиме катастрофічні наслідки, та швидше за все потребуватиме проведення відповідних повноцінних ліквідаційних робіт.

Міжнародна спільнота неодноразово закликала росію припинити збройну агресію проти України та утриматися від нападів на ядерні об’єкти. Адже це може обернутися глобальною радіаційною катастрофою. На жаль, усі звернення були марними. Більше того, на фоні постійних повітряних атак росія поширює дезінформацію про «брудну» ядерну бомбу, нібито, створену в Україні і таким чином ставить під сумнів процедури МАГАТЕ з контролю за ядерними матеріалами.

Втрата зв’язку із системами радіаційного моніторингу ядерних об’єктів України лише погіршує ситуацію.

Аби запобігти глобальній радіаційній катастрофі Україна наполегливо просить МАГАТЕ та НАТО закрити небо над Україною.