Уряд схвалив Концепцію екологічної програми поводження з радіоактивними відходами

04/11/2022 : 18:00

Кабінет Міністрів України на своєму засіданні схвалив розпорядження, яким затвердив Концепцію Загальнодержавної цільової екологічної програми поводження з радіоактивними відходами.

Виробництво електричної енергії на АЕС, використання радіоактивних матеріалів на виробництві, у промисловості, медичних і наукових закладах та аварія на Чорнобильській АЕС призвели до накопичення великих обсягів радіоактивних відходів в Україні.

За даними щорічного звіту Держреєстру радіоактивних відходів за 2020 рік, сховища для зберігання на майданчиках АЕС заповнені від 20 до 80%. Але ж вони є тимчасовими та не розраховані на тривале зберігання РАВ.

«Україні потрібна цілісна та економічно ефективна система поводження з радіоактивними відходами, яка б забезпечувала захист життя та здоров’я населення, персоналу та довкілля від впливу іонізуючого випромінювання. Ситуація поводження з РАВ також ускладняється військовою агресією рф, через яку частина радіаційно небезпечних об’єктів опинилися на тимчасово окупованій території. Поблизу деяких з них велися і ведуться бойові дії. Усі ці фактори будуть враховані у новій програми поводження з радіоактивними відходами до 2031 року, Концепцію якої сьогодні схвалив Уряд», – підкреслив Міністр Руслан Стрілець.

Міністр зауважив, що до 2017 року ці питання в Україні регулювала відповідна програма, яка показала свою неефективність. Її фінансування фактично вистачало лише на утримання інфраструктури поводження з радіоактивними відходами.

Що передбачає концепція?

  • аналіз стану поводження з РАВ в Україні та визначення проблем;
  • визначення оптимальних варіантів створення ефективної системи поводження з радіоактивними відходами;
  • необхідні кроки, способи та строки виконання програми;
  • очікувані результати та оцінка фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми.

Своїм розпорядженням Уряд доручив Державному агентству з управління зоною відчуження протягом року розробити проєкт екологічної програми поводження з радіоактивними відходами та подати його на розгляд Кабміну.