![](https://mepr.gov.ua/wp-content/uploads/2025/02/photo_2025-02-07_16-06-14-1024x574.jpg)
Сьогодні Уряд ухвалив план заходів на 2025–2027 роки з реалізації Стратегії екологічної безпеки та адаптації до зміни клімату до 2030 року. Документ передбачає комплексні кроки для зменшення впливу зміни клімату та інтеграцію європейських стандартів у промисловій і природоохоронній сферах.
Чому це важливе і нагальне питання навіть в умовах війни? Зміна клімату впливає на всі сфери життя. Нам треба пристосовуватися до потужних злив і снігопадів (коли за годину випадає тижнева норма або за добу – тримісячна); хвиль надзвичайної спеки, які потім змінює різке похолодання; екстремальних морозів, що чергуються з відлигами; смерчів та буревіїв. Це призводить до зменшення врожайності сільськогосподарських культур; зростає ризик природних катастроф, що несуть загрозу економіці та здоров’ю громадян; наша інфраструктура проєктувалася під інші кліматичні умови і тепер маємо з нею чимало проблем. За прогнозами, кількість аномальних погодних явищ лише збільшуватиметься, тому адаптація до зміни клімату стає питанням національної безпеки і вимагає від країни довгострокового і дуже продуманого планування.
«Зміна клімату – реальність, яка вже сьогодні впливає на економіку, довкілля та здоров’я українців. Нам треба діяти на випередження, – говорить заступник Міністра Вікторія Киреєва. – План заходів з адаптації – це дорожня карта, яка визначає кроки України у сфері захисту довкілля та адаптації на найближчі три роки, враховуючи воєнні виклики. Впроваджуючи сучасні екологічні стандарти, ми не тільки захищаємо довкілля та інфраструктуру, а й створюємо умови для інновацій, енергетичної незалежності та підвищення якості життя».
Серед основних заходів плану на 2025–2027 роки:
– Формування планів адаптації до зміни клімату у різних сферах: управління водними ресурсами, збереження біорізноманіття, лісового господарства, енергетики, громадського здоров’я, сільського господарства, транспорту, інфраструктури та туризму. Також передбачено збільшення площ природно-заповідного фонду.
– Врахування зміни клімату у стратегічному плануванні на всіх рівнях, включаючи адаптацію енергетичного сектору та розвитку туризму.
– Запровадження європейських стандартів у промисловій екологічній політиці, зокрема створення Єдиного державного реєстру інтегрованих довкіллєвих дозволів.
Впровадження цих заходів дозволить знизити рівень викидів забруднюючих речовин, покращити стан довкілля, забезпечити стабільність екосистем і підготувати економіку до викликів майбутнього. Крім того, реалізація плану допоможе виконати міжнародні зобов’язання України за Паризькою угодою, сприяти сталому розвитку країни та покращенню якості життя громадян.