Уряд вдосконалив визначення шкоди за порушення вимог законодавства про охорону та використання земель

17/02/2022 : 14:53

Уряд  затвердив зміни до постанови КМУ від 25 липня 2007 р. № 963 щодо методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок порушення вимог законодавства про охорону та використання земель.

Цей документ був розроблений Мінагрополітики та Держгеокадастром  для врахування змін, які були раніше внесені до Земельного кодексу України.

Міндовкілля, у свою чергу,  ініціювало внести до цього документу  свої зміни, які  стосуються  природоохоронних та інших вразливих до антропогенної діяльності територій, щоб запровадити економічні механізми для їх збереження . А також зменшити кількість порушень, що негативно впливають на стан довкілля  та виснажують природні ресурси.

Що змінюється?

Відтепер така методика (окрім випадків самовільного зайняття земельних ділянок та їх використання не за цільовим призначенням)   застосовуватиметься для визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок:

  • псування земель;
  • порушення режиму, нормативів та правил їх використання.

Порушники, крім сплати штрафу за адміністративні правопорушення,  повинні будуть також відшкодовувати заподіяну шкоду:

  • державі;
  • територіальним громадам;
  • юридичним особам та громадянам.

Нововведення стосуватимуться й порушень режиму обмеженої господарської діяльності на територіях:

  • прибережних захисних смуг і пляжних зон, включаючи розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення), будівництва (крім визначених випадків);
  • водоохоронних зон;
  • заплав малих річок, включаючи розорювання заплавних земель, будівництво (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд);
  • розорювання схилів крутизною понад 7 градусів (крім ділянок для залуження, залісення та здійснення ґрунтозахисних заходів).

Розрахунок розміру  шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам проводитиме  Держекоінспекція та її територіальні органи або Держгеокадастр  та його територіальні органи.

Розмір шкоди, заподіяної юридичним особам та громадянам  проводитимуть територіальні органи Держгеокадастру.

Дякуємо Мінагрополітики, Держгеокадастру та Держекоінспекції за спільну роботу та узгодження консолідованої позиції для захисту земель та довкілля.