Що сталося?
Із цукрового заводу в смт Тьоткіно Курської області рф відбувся витік великих об’ємів стічних вод у річку Сейм (за 2 км від державного кордону з Україною).
14 серпня забруднення зафіксовано у воді р. Сейм поблизу кордону з рф на території України.
27 серпня стічні води цукрового заводу потрапили у річку Десну. Забруднена вода дійшла до міста Чернігів і рухається до кордону з Київською областю.
За даними Укргідрометцентру, забруднена вода може досягнути водозаборів Київщини 14-16 вересня.
Проблеми та можливі загрози, про які говорять медіа
1. Забруднення річок Десна і Сейм.
2. Рух забрудненої води за течією річок ближче до Києва.
Як держава реагує на ситуацію, яка сталася?
Ситуація контрольована. Робиться все, щоб зменшити рівень загрози та забезпечити очищення води.
1. Держводагентство, Держекоінспекція здійснюють посилений кризовий моніторинг стану вод: щодоби відбираются проби води для проведення досліджень.
2. Органами місцевого самоврядування вжиті заходи щодо обмеження купання, використання річкової води для господарських потреб та напування худоби, а також вилову риби та її реалізації на місцевих ринках. Зібрано і утилізовано 29,5 тонн риби.
3. Триває насичення води розчиненим киснем на окремих ділянках річки Десна задля пришвидшення очистки річки від органічного забруднення.
4. Броварською міською радою спільно з Держводагентством розпочато облаштування двох систем аерації біля с. Пухівка та с. Літки Київської області. Визначається місце розташування ще однієї установки на р. Десна.
5. Державним агентством України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм встановлено дві сітки та один невод для утримання мертвої риби у разі її надходження до меж Київської обл.
6. У місці водозабору на Київщині встановлено додаткове бонове огородження, яке запобігає потраплянню бруду та сміття, що перебувають на поверхні води.
7. Київводоканал на першому підйомі Деснянської водозабірної станції встановлює дозатор активованого вугілля. Заготовлено 120 тонн, має вистачити на 15 діб. У випадку погіршення показників якості води у Десні Київводоканал застосує технологію посиленого очищення води з використанням пилоподібного активованого вугілля. Це дозволить усунути органічні забруднення та неприємні запахи.
Ситуація на поточний момент, результати вжитих заходів (19.09.2024)
Стан річки Сейм поступово покращується.
Стан річки Десна – забруднення сповільнюється та потроху просувається у межах Чернігівщини. Фіксується точково і не має однорідного характеру.
На Київщині – якість води у місцях водозаборів у межах норми, загибелі риби немає, показники розчиненого кисню в нормі. 18 вересня 2024 року на річці Десна у пункті водозабору міста Бровари хімічне споживання кисню становить 31,5 міліграм на дециметр кубічний, при нормі 30 міліграм на дециметр кубічний. Розчинений кисень – на рівні 5,83 міліграм на дециметр кубічний. У пункті водозабору міста Київ спостерігається покращення по хімічному споживання кисню, який знизився до 20 міліграм на дециметр кубічний. Кисневий режим в нормі та становить 5,63 міліграм на дециметр кубічний. Ризиків та загрози для здійснення водозабору немає. Забруднення, яке рухається руслом Десни розбавлене та менш концентроване, ніж було на початку у річці Сейм та у точках відбору води річки Сейм на Чернігівщині. Перевищень за вмістом пестицидів, поліароматичних вуглеводнів, летких органічних сполук, а також важких металів не виявлено. Загибелі риби не виявлено. По азоту амонійному, нітритах та хлоридах перевищень не зафіксовано.
Для запобігання просуванню забруднення вниз по течії Десни, насичення води киснем, безпеки водопостачання та збереження якості води, яку отримують кияни, встановлені 9 аераційних установок у 9 точках: 6 у Чернігівській області та 3 в Київській. Вони штучно насичують воду киснем, сприяючи прискоренню окислення органічних речовин і допомагаючи природному процесу самоочищення річок.
Чи вплине забруднення на якість питної води у Києві?
Фіксується, що забруднення, яке рухається Десною до Київської області, менш концентроване, ніж було на початку у річці Сейм та у точках відбору води на Чернігівщині. До Київщини забруднення якщо і дійде, то у ще меншій концентрації.
За даними Київводоканалу та оцінками науковців, очисні споруди Київводоканалу справляться із забрудненням у разі його доходження до точок водозабору. Тож якість води у кранах споживачів не зміниться та відповідатиме вимогам Державних санітарних норм і правил. Єдиний ризик – можливий запах. Однак для його усунення Київводоканалом заготовлено 120 тонн пилоподібного активованого вугілля. У випадку погіршення показників якості води у Десні Київводоканал застосовуватиме технологію посиленого очищення води з використанням пилоподібного активованого вугілля. Це дозволить усунути органічні забруднення та неприємні запахи.
Щодо відновлення екосистем та природної якості води у річках Сейм та Десна
Наразі Міндовкілля спільно із науковцями, представниками Держводагентства та залучених органів опрацьовують усі можливі заходи для вироблення єдиного найбільш оптимального підходу.
Ключова цифра
Орієнтовні збитки довкіллю Сумщини та Чернігівщини вже становлять понад 474 млн гривень.
Хто відповідальний за реагування на ситуацію?
Місцеві органи влади та місцевого самоврядування
ДСНС
Держводагентство
Держекоінспекція
Держспоживслужба
Держрибагентство
Міндовкілля
МОЗ
Хто відповідальний за комунікацію щодо ситуації?
Координація – Міндовкілля
Відповідальні: ОВА, ДСНС, Держводагентство, Держекоінспекція, Держспоживслужба, Держрибагентство, Центри контролю та профілактики хвороб МОЗ