Про це зазначила у своєму виступі заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Олена Крамаренко під час тематичних слухань Комітету з питань екологічної політики та природокористування Верховної Ради України.
Слухання відбулися за ініціативи Голови Комітету з питань екологічної політики та природокористування Верховної Ради України Олега Бондаренка та громадських МБО «Екологія-Право-Людина» та ГО «SaveDnipro».
За її словами, потрібно змінити застарілу систему екоконтролю. Вона має відповідати стандартам Європейського Союзу. Збройна агресія російської федерації проти України поглибила проблеми екоконтролю. У воєнний час правопорушення у сфері природоохоронного законодавства не лише не припинилися, а в окремих випадках набули більших масштабів, тоді як вчасно виявити і припинити їх стало набагато складніше, а екоінспектори стали головними учасниками процесу збору інформації про злочини росії проти довкілля та розрахунку збитків.
«Так званий тест на міцність система екоконтролю пройде під час обстоювання позовів України на відшкодування шкоди довкіллю у міжнародних судах. Тому вже зараз потрібно вибудовувати нову систему згідно з європейськими директивами та регламентами», — зазначила Олена Крамаренко.
Так, вже сформовані конкретні кроки реформування системи екоконтролю, які включатимуть:
- створення системи екоконтролю, яка включатиме дві ланки інспекторів з різним функціоналом, який умовно можна поділити на 2 групи завдань: 1 – патрулювання, рейди, реагування на виклики; 2 – заходи державного екоконтролю юридичних осіб та органів влади;
- створення системи підготовки інспекторів;
- запровадження прозорого конкурсного відбору на посаду Голови органу державного екоконтролю та керівників терорганів;
- створення інформаційно-комунікаційної системи де будуть інтегровані екологічні дані, кадастри, реєстри, фото/відео фіксація заходів екоконтролю;
- зменшення контролюючих органів в довкіллевій сфері – створення єдиного органу Державного екоконтролю.
Сучасний державний екологічний контроль має бути прозорим та відкритим. Основним рішенням, яке прибирає більшість корупційних ризиків та факторів – є цифровізація процесу державного екологічного контролю — про це додав радник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Андрій Вагін.
Кожен захід державного екологічного контролю та всі дії екоінспекторів будуть відкриті та доступні для громадськості.
«Екоінспектори працюють, виявляють факти шкоди довкіллю, притягують порушників до відповідальності, перевіряють забруднювачів, а громадськість контролює та перевіряє роботу органу державного екоконтролю» — зазначив Андрій Вагін.