Про основні складові реформи управління відходами розповіла заступниця Міністра Вікторія Киреєва під час “LVIV ECO FORUM 2023”. У заході також взяли участь голова Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко та заступник Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Бутенко.
“9 липня набрав чинності Закон «Про управління відходами» й більшість очікувала на миттєві зміни. Однак реформа за один день не запрацює. Для того, щоб відходи зникли з наших вулиць та полігонів та у нас були сучасні підприємства, потрібні системні послідовні дії і значні ресурси. І ми рухаємося у цьому напрямку. Однак важливо об’єднати зусилля на всіх рівнях – державному, регіональному, приватному та побутовому. Лише тоді ми зможемо втілити все заплановане в життя”, – наголосила Вікторія Киреєва.
За її словами, серед важливих складових реформи:
- комплексне планування на всіх рівнях, що робитимемо з відходамиу довгостроковій перспективі. Реформа передбачає трьохрівневу ієрархію планування. Новий Національний план управління відходами вже розроблений та проходить погодження із місцевими органами влади. Від цього документу залежатиме те, якими будуть регіональні та місцеві плани. Й Уряд вже схвалив порядки їх складання та затвердження, а регіони почали роботу над цими документами.
- наведення ладу на існуючих полігонах. Відповідно до Закону “Про управління відходами” з 1 січня 2030 року всі полігони в Україні мають бути або приведені у відповідність до європейських стандартів екологічної безпеки, або закриті.
Львів вже розпочав підготовку до цих нововведень, рекультивуючи одне з найбільших у Східній Європі сміттєзвалищ – Грибовицьке. Міндовкілля ж розробило нові вимоги до полігонів, які наразі узгоджуються з центральними органами виконавчої влади;
- створення сучасної сміттєобробної інфраструктури. За попередніми підрахунками, сміттєобробних підприємств в Україні має бути щонайменше 200. Міндовкілля вже формує відповідні інвестиційні кейси. Перші пілоти запущені у трьох областях – Київській, Івано-Франківській та Закарпатській;
- Реформа дозвільної системи та контролю за відходами в країні. Міністерство вже запустило у бета-версії інформаційну систему управління відходами, щоб кожен міг її протестувати та надати свої пропозиції і зауваження. Це важливо, адже у подальшому в ній будуть працювати всі підприємства. За допомогою цієї системи можна буде прослідкувати життєвий цикл кожної тонни відходів, що утворилася чи завезена на територію України.