

Заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Єгор Перелигін виступив на V Конференції з енергетичного права, організований Асоціацією правників України, де обговорив з учасниками інвестиційні можливості у сфері надрокористування.
У фокусі обговорення учасників сесії були такі теми:
– інвестування в сферах енергетики та надрокористування: правові та організаційні виклики,
– основні тренди інвестування в енергетику та видобування критичних мінералів,
– Угода між Урядом України та Урядом США про створення Американсько-українського фонду відбудови: стан, можливості, ризики.
Єгор Перелигін розпочав свій виступ з важливого кроку, який зробила Україна для залучення інвестицій у сферу надрокористування — зняття грифу «таємно» з більшості видів геологічної інформації. «Як нещодавно заявила Міністр Світлана Гринчук, зняття грифу обмеження – це не просто про прозорість, це про довіру. Відкритість дозволяє ефективніше працювати з партнерами та створює нові можливості для інвестицій. Тепер у нас попереду багато як внутрішньої роботи Міністерства, так і налагодження ефективної співпраці з нашими партнерами”.
Зі слів заступника Міністра, також ведеться робота щодо повної гармонізації внутрішньої документації міністерства з Угодою між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про створення Американсько-українського інвестиційного фонду відбудови. Очікується, що до кінця поточного місяця це питання буде частково вирішено.
Щодо політики відкритості даних Єгор Перелигін зазначив: «Міністерство активно працює над вектором оцифрування геологічної інформації. План амбітний, ідей багато. Ми прагнемо оцифрувати максимальну кількість інформації, і Європейський банк реконструкції та розвитку нас у цьому максимально підтримує. Плануємо залучити широкий пул партнерів та геологічні служби для допомоги в ідентифікації та систематизації інформації щодо хвостосховищ та відходів гірничодобувної промисловості».
Чому це важливо? «Бо майже 70% усіх відходів в Україні мають походження саме з гірничодобувного, переробних або металургійного секторів. Також багато критично важливих матеріалів, які використовуються в аерокосмічній галузі, медичних технологіях, та інших стратегічних промислових напрямків США й ЄС, часто є супутніми продуктами. Їх можна знайти в хвостосховищах, відвалах, шламонакопичувачах, тощо. Ми беремо за приклад ініціативу Earth MRI у США, яка вже дала вагомі результати», — повідомив Єгор Перелигін.
Заступник Міністра наголосив: «Відкритість даних та створення умов для сталого надрокористування — наші пріоритети, адже це у першу чергу довіра з боку потенційних партнерів та інвесторів».
Щодо угоди між Урядом України та Урядом США про створення Американсько-українського інвестиційного фонду відбудови, Єгор Перелигін зазначив про важливість системної ролі американської DFC, як ключової інституції для більш широкої адопції «оффтейк контрактів» з боку великих іноземних операторів ринку для українських гірничодобувних та переробних підприємств. За словами заступника Міністра: «Угода між Україною та США дає можливість забезпечити нашу промисловість необхідними каналами та інструментами дистрибуції та комерційної реалізації критичної сировини».
Однак при цьому пріоритетом Міндовкілля залишається пошук балансу між розвитком надрокористування та захистом довкілля, інтеграція українських природних ресурсів та CRM (Системи управління взаємовідносинами з клієнтами) у світові ланцюги постачання, а також створення власних вартісних ланцюгів. Важливо започаткувати нові етапи переробки в країні для випуску продукції з більшою доданою вартістю. Для цього необхідно залучати інвестиційний капітал, нові сталі технології та ефективні довгострокові моделі реалізації. Сьогодні глобальний світовий ринок перелаштовується, й Україна може стати одним з ключових гравців.