Впровадження стандарту «Зелений офіс» та екологічних критеріїв для послуг з тимчасового розміщення: шлях до сталого розвитку національних природних парків

26/11/2024 : 12:46

У Національному природному парку «Верховинський» відбувся навчальний семінар, присвячений підвищенню сталості національних природних парків України відповідно до європейських і міжнародних стандартів екологічного управління. Захід організований Всеукраїнською громадською організацією «Жива планета» за підтримки Міндовкілля, НПП «Верховинський», Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління та національного технічного комітету ТК 82 «Охорона довкілля».

Участь у семінарі взяли провідні представники природоохоронних установ, державних органів та екологічних експертів. Зокрема, серед учасників були: заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Сергій Власенко, директор НПП «Верховинський» Михайло Нечай, президент ВГО «Жива планета» Світлана Берзіна, депутати місцевих рад, директори кількох національних природних парків, а також представники громадських організацій.

“Війна має значний вплив на довкілля та збереження природно-заповідного фонду. Окупація таких територій, як Джарилгацький національний парк, Олешківські піски, “Білобережжя Святослава” та інші, створює серйозні проблеми. Кам’янська Січ, хоч і деокупована, залишається замінованою і страждає від обстрілів і пожеж. Попри ці втрати, ми повинні зберегти сталий розвиток національних природних парків на підконтрольних територіях. Впровадження добровільних стандартів екологічного управління, відповідно до європейських практик, допоможе досягти цієї мети та забезпечить ефективне функціонування природоохоронних територій”, – наголосив під час семінару заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Сергій Власенко. 

Учасники семінару акцентували увагу на важливості сертифікації на відповідність стандарту «Зелений офіс». Адже це сприяє зниженню екологічного впливу та покращенню систем екологічного управління національних природних парків. У рамках заходу учасники також обговорили екологічні критерії для оцінки послуг тимчасового розміщення в умовах сталого туризму, що відповідатимуть міжнародним стандартам EU Ecolabel. 

“Верховина є столицею Гуцульщини, а національний природний парк “Верховинський” — найбільш віддалена і важкодоступна частина Карпат з ландшафтами, які формувалися мільйони років. Робота парку — це збереження природи, розвиток інфраструктури, наукова, екологічна та соціально-культурна діяльність, яка постійно вдосконалюється. Ми підтримали впровадження стандарту “Зелений офіс” на базі візит-центру і раді приймати учасників семінару для обміну знаннями та досвідом”, – зазначив директора НПП Верховинський Михайло Нечай. 

Також особливу увагу приділили розробці нового стандарту для тимчасового розміщення в національних парках, який буде впроваджений з січня 2025 року. Цей стандарт дозволить покращити екологічну результативність туристичних послуг та збільшити конкурентоспроможність закладів, забезпечуючи сталий розвиток природоохоронних територій.