Вивчаємо досвід фінських колег у сфері моніторингу вод і біорізноманіття

08/04/2025 : 12:29

Представники Міндовкілля, Держводагентства, Лабораторії моніторингу вод Північного регіону та Наукового центру аерокосмічних досліджень Землі Інституту геологічних наук НАН України відвідали м. Гельсінкі для вивчення досвіду фінських колег у питаннях моніторингу вод та біорізноманіття.

Зокрема, проведено зустрічі із представниками Міністерства довкілля Фінляндії, Міністерства закордонних справ Фінляндії, Інституту довкілля Фінляндії та його офісу в Йоенсуу, Національного природничого музю, а також українсько-фінського проєкту «Підтримка України в оцінці шкоди довкіллю та розвитку моніторингу якості води та біорізноманіття суші (UFEM)».

Зазначений проєкт покликаний сприяти створенню підсистем моніторингу вод, біологічного і ландшафтного різноманіття в Україні. Передбачається, що в рамках проєкту буде створено пересувну лабораторію для моніторингу вод, проведені відповідні тренінги для українських фахівців, у тому числі з використанням методів дистанційного зондування Землі, підготовлені оцінки стану модельних видів і територій відповідно до вимог законодавства Європейського Союзу. Відтак обговорено план роботи проєкту на 2025-2026 роки.

Також учасники відвідали:
– лабораторії Фінського інституту довкілля (SYKE) в Гельсінкі та Йоенсуу та ознайомилися з усталеними практиками і новітніми підходами відбору проб вод та їх аналізу;
– Національний природничий музей (LUOMUS), де ознайомилися з системою збору та аналізу даних щодо біорізноманіття і територій Natura 2000 Vanhankaupunginlahti, що знаходиться в межах міста Гельсінкі.

У рамках робочого візиту з фінськими партнерами обговорено й перспективи розширення співпраці щодо збереження та відновлення природи, зокрема природоохоронних територій, які постраждали внаслідок війни.