Як перевозити через державний кордон диких тварин, що перебувають під загрозою зникнення

17/03/2023 : 10:05

За час широкомасштабного вторгнення рф з України було вивезено значну кількість диких тварин в рамках Конвенції CITES. Це, наприклад, ведмеді гімалайські та бурі, леопарди, тигри, леви, лемури котячі та лемури варі. А ще черепаха зірчаста, Жако, дельфін пляшконосий тихоокеанський, афаліна чорноморська, південноамериканський морський котик, каракал та вовк звичайний тощо. Найчастіше власники та волонтери вивозили таких тварин у Польщу, Чехію, Бельгію, Нідерланди, де їх розміщували у придатних для життя умовах.  

Багато видів диких тварин є в списках Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES). Для перевезення таких тварин через державний кордон обов’язковим є отримання дозволу/сертифікату відповідно до вимог CITES.

Тож ми підготували роз’яснення, як пройти процедуру та отримати відповідний дозвіл.

Де отримати дозвіл в Україні?

Такі документи видає Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України (крім осетрових видів риб та отриманої від них продукції). Документи на осетрових видів риб і отриману від них продукцію видає Державне агентство меліорації та рибного господарства України 

Як замовити послугу? 

На адресу Міндовкілля рекомендованим листом необхідно надіслати:

  • заяву за відповідною формою
  • документи, що підтверджують походження тварини та законність набуття її у власність або володіння відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 953.

Подати заяву на отримання послуги заявник може особисто або через законного представника. Звернутися для отримання послуги може як фізична особа, так і юридична особа або фізична особа-підприємець.

Які додаткові умови?

Дозволи для ввезення (імпорту) в Україну зразків CITES видаються лише на зразки видів, занесених до Додатку І CITES. 

У разі експорту особливо цінних живих зразків додатково у заявника можуть вимагати документи, що підтверджують згоду імпортера на імпорт зразків та наявність у нього належних умов для їх утримання. 

У разі існування потенційної загрози для виживання виду дозвіл або сертифікат видається лише за наявності позитивного висновку відповідного наукового органу України з питань виконання Конвенції. 

Для отримання сертифіката на реекспорт необхідно додати копію дозволу на експорт зразка в Україну або сертифіката на реекспорт, видані Адміністративним органом країни, звідки  експортується зразок. 

У разі реекспорту зразка з країни, що не є стороною Конвенції, заявник подає також копію дозволу на його експорт, виданого компетентним органом цієї країни. 

Результат

Дозвіл чи сертифікат надсилається рекомендованим листом заявнику або його законному представнику на вказану у заяві адресу.

У  разі  подання  документів з порушенням встановлених вимог, заява  про  видачу  дозволу  або  сертифіката залишається без розгляду.

Вартість послуги

Послуга надається безоплатно

Строк 

30 календарних днів. 

У разі необхідності надання висновку наукового органу строк продовжується ще на 30 днів. 

Звертаємо увагу, що на час дії воєнного стану в Україні строки надання адміністративних послуг зупинені. Однак Міндовкілля продовжує приймати та розглядати заяви на отримання дозволів/сертифікатів CITES.

Чи можна отримати дозволи/сертифікати CITES на тварин, що були вивезені за кордон без дозвільних документів у зв’язку з військовою агресією російської федерації?

Відповідно до Резолюції 12.3 Конференції Сторін CITES надання ретроспективних дозволів/сертифікатів не рекомендується. 

Однак допускаються винятки – щодо зразків видів, занесених до Додатків ІІ і ІІІ CITES. Такі винятки можуть застосовуватись у випадку, коли адміністративні органи обох країн (експорту та імпортування) після спільного розслідування переконались у тому, що:

  • порушення не стосуються експортера чи імпортера; 
  • експорт та імпорт зразків у всіх інших питаннях відбувається згідно з Конвенцією та відповідним законодавством країн експортера і імпортера.

Що робити, коли походження зразка CITES, зокрема тварин, встановити неможливо?

Відповідно до чинного законодавства власник дикої тварини повинен мати документ, що засвідчує законність її походження.

Для правильного заповнення дозволу/сертифікату CITES заявник також повинен надати підтверджену інформацію чи походить тварина з дикої природи або була розведена в неволі і в якому поколінні. Від цього залежить коректність внесення в дозвіл/сертифікат CITES коду походження.  

У разі відсутності такої інформації допускається використання коду «U»  (походження невідоме), однак заявнику потрібно буде надати письмове пояснення, чому такі дані відсутні, що буде відображено в дозволі/сертифікаті CITES.

Що робити, коли особа, що розводить тварин видів, включених у додатки CITES, не надає покупцеві копії документів про їх родовід?

Ненадання покупцеві документів про походження живих тварин може свідчити про порушення особою, що розводить тварин, чинного законодавства.
Відповідно до п. 10.1 Порядку утримання та розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або в напіввільних умовах, у разі порушення його умов, дикі тварини, які утримуються та розводяться у стані неволі або в напіввільних умовах, підлягають вилученню Держекоінспекцією і передачі на тимчасове утримання до зоологічних парків державної та комунальної форми власності.