Ця тема обʼєднала національних та міжнародних фахівців, науковців та практиків у сфері права на семінарі «Правова кваліфікація злочинів проти довкілля: об’єднуємо зусилля на національному та міжнародному рівнях».
Учасники подискутували на такі теми:
– важливість створення та особливості функціонування Міжнародного реєстру та його зв’язок із Національним реєстром збитків;
– криміналізація шкоди довкіллю на рівні ЄС та країн-членів ЄС;
– деталізація недоліків законодавства на рівні ЄС та причини перегляду відповідної директиви щодо екологічних злочинів.
«Фіксація шкоди та обрахунок збитків довкіллю для їх подальшого відшкодування може стати стримуючим фактором для майбутніх війн. Усі мають зрозуміти, що війна це дорого і що агресор має відшкодувати усі завдані збитки», – наголосив Міністр Руслан Стрілець.
На сьогодні Спеціалізована екологічна прокуратура розслідує близько 25 кримінальних проваджень за фактом екоциду, з яких 14 – відкриті через збройну агресію рф протягом 2022-2023 років. Про це під час тренінгу зауважив Борис Індиченко, керівник СЕП.
Заступник Міністра Олена Крамаренко розповіла, що зараз тривають установчі процеси та розробляються внутрішні критерії прийнятності для запису претензій до Міжнародного реєстру. Міндовкілля, зі свого боку, також долучено до цієї роботи.
«Міжнародний реєстр є одним із трьох елементів майбутнього Міжнародного компенсаційного механізму, що складатиметься із Міжнародного реєстру збитків, Міжнародного компенсаційного фонду та Міжнародної компенсаційної комісії. Робота з подальшого розвитку і створення Міжнародного компенсаційного механізму здійснюється уповноваженими на це органами», – повідомила Олена Крамаренко.
Організатори семінару Офіс Генерального прокурора , Тренінговий центр прокурорів України, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, міжфракційне об’єднання Верховної Ради України «За довкілля, проти екоциду», Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина».