Як правильно підготувати регіональну екологічну програму із захисту довкілля: у Міндовкілля обговорили проєкт методичних рекомендацій

30/03/2023 : 13:05

Документ підготовлений Міністерством спільно з експертами Команди підтримки реформ при Міндовкіллі.

Такі методичні рекомендації стануть гарними помічниками для департаментів екології ОВА при підготовці регіональних програм з охорони довкілля, передбачених Законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про місцеві державні адміністрації».

До того ж розроблені за методикою регіональні програми охорони довкілля, слугуватимуть підґрунтям для затвердження загальнодержавної  програми охорони довкілля.

Документ чітко визначає:

  • структуру програми, її мету;
  • опис проблеми та шляхи її вирішення;
  • очікувані результати та джерела фінансування програми.

У документі є чіткі рекомендації та приклади щодо включення у програми довкіллєвих завдань та заходів. Приміром, у рамках напряму «Ефективне управління відходами» рекомендується включати заходи з розроблення та виконання регіональних і місцевих планів управління відходами, модернізацію та розширення інфраструктури управління побутовими відходами тощо.

«Щоб у регіонах впроваджувалася ефективна екологічна політика, спрямована на досягнення сталого розвитку та збереження природних ресурсів, кожна область має розробити та виконувати регіональні програми охорони довкілля. Це так званий «путівник», який дозволить зберегти баланс між збереженням довкілля та розвитком регіону», – зазначив заступник Міністра Олександр Краснолуцький. 

Радник Міністра Тетяна Тимочко наголосила на необхідності врахування екологічної складової при розробці стратегій регіонального розвитку.

За її словами, особливу увагу необхідно приділити кроссекторальним зв’язкам з іншими сферами господарської діяльності: енергетикою, промисловістю, житлово-комунальним господарством, містобудуванням, земельними відносинами.

Директор департаменту запобігання промисловому забрудненню та кліматичної політики Міндовкілля Вікторія Киреєва резюмувала, що на території областей має здійснюватися політика, спрямована на досягнення гармонійної взаємодії суспільства і природи, на охорону, раціональне використання і відтворення природних ресурсів.

Також учасники наради торкнулися питань проведення первинної оцінки стану імплементації актів права Європейського Союзу (acquis ЄС) у сфері захисту довкілля, впровадження екосистемних послуг, актуальності реформування екологічних фінансів тощо.

Зауважимо, що це не останній такий захід Міндовкілля. Щоб вислухати та врахувати всі зауваження та пропозиції стосовно розробленого проєкту рекомендацій ми продовжимо практику таких онлайн-зустрічей з департаментами екології ОВА.