Як зберегти та відновити популяції чорноморських дельфінів в умовах війни

22/04/2023 : 11:39

Про це йшлося на зустрічі «Захистимо дельфінів – збережемо Чорне море», яка відбулася у Нацпарку «Тузлівські Лимани» напередодні Всесвітнього дня Землі.

До заходу долучилися представники Міндовкілля, органів місцевого самоврядування, громадських організацій, науковці.

На порядку денному – вплив російської збройної агресії на довкілля, зокрема китоподібних Чорного моря, плани щодо збереження природних екосистем, відтворення чорноморських вразливих видів тварин, які постраждали  внаслідок військових дій.

За словами директора Департаменту природно-заповідного фонду та біорізноманіття Міндовкілля України Едуарда Арустамяна, через військові дії російських підрозділів на морі Україна втрачає біорізноманіття. Адже знищуються цілі оселища та особливо цінні території, де мешкають різні види тварин та птахів.

Внаслідок використання сонарів російськими суднами та підводними човнами, дельфіни потрапляють у зону дії навігаційних приладів, що виводить з ладу їх органи навігації та ехолокації. Дезорієнтовані, «сліпі», у стресовому стані, різко втрачають імунітет і стають об’єктом автономного зараження збудниками інфекцій, віруси яких в них живуть постійно. Тіла дельфінів, які загинули внаслідок розривів снарядів, мін, знаходять на всьому українському узбережжі та в інших чорноморських країнах.

У планах Міндовкілля – розширити природоохоронні території НПП «Тузлівські Лимани» та створити там реабілітаційний центр для дельфінів, які постраждали від варварських дій російських окупантів.

Представник Одеської обласної прокуратури розповів про фіксацію екологічних злочинів та наголосив на невідворотній відповідальності країни-агресора та російських військових за втрати природних екосистем та масову загибель дельфінів.

Тетяна Тимочко, голова Всеукраїнської екологічної ліги, наголосила на важливості комплексного відновлення порушених екосистем Чорного моря.

«Громадськість, міністерство захисту довкілля, науковці, працівники об’єктів ПЗФ, не очікуючи завершення війни, мають об’єднати зусилля задля створення центру реабілітації дельфінів за підтримки міжнародних організацій», – зазначила Тетяна Тимочко. 

В.о. директора НПП «Тузлівські лимани» Ірина Вихристюк розповіла про щоденну роботу працівників парку щодо фіксації екологічних злочинів та дослідження негативного впливу російської збройної агресії на морські екосистеми, представила напрацювання щодо відновлення лиману Сасик та створення реабілітаційного центру відновлення дельфінів.

Також під час зустрічі відбулася презентація книги доктора біологічних наук Івана Русєва «Війна – апогей екоциду чорноморських китоподібних».