Такі дослідження виконуються Міндовкіллям спільно з експертами проєкту ЄС APENA 3 у рамках реалізації заходів Стратегії екологічної безпеки та адаптації до зміни клімату на період до 2030 року.
До обговорення долучилися понад 100 учасників: експерти, громадськість, представники органів місцевого самоврядування майже з усієї України.
«Працювати над реалізацією заходів Стратегії екобезпеки та адаптації до зміни клімату ми почали ще наприкінці 2021 року. Але російська військова агресія знівелювала нашу роботу та додала нові виклики. І ми повинні це враховувати під час розробки регіональних стратегічних документів з адаптації до зміни клімату», – зауважила заступник Міністра Вікторія Киреєва.
За словами експертів, приклад Миколаївщини показує, що певні дані дослідження доведеться коригувати. Адже 14% території Миколаївської області перебували під російською окупацією, а 4% і досі окуповані. Тож довоєнні показники прояву кліматичної кризи не повною мірою відповідатимуть тим даним, які будуть отримані після перемоги.
За даними дослідження:
- зміни середньорічних температур на Миколаївщині перевищують загальні показники по Україні. Особливо це помітно за останні 4 роки. Війна лише посилила ризики. Зростає тенденція до частих та інтенсивних гроз, злив, шквалів;
- потепління на Миколаївщині спричиняє збільшення вегетаційного періоду рослин, що створює можливості для отримання додаткових врожаїв.
Також у дослідженні йдеться про вразливість до наслідків зміни клімату не тільки сільського господарства, лісівництва, водних ресурсів, біорізноманіття, критичної інфраструктури, а й туристичної галузі та культурної спадщини.
Нагадаємо, що міжнародна технічна допомога з підготовки обласних стратегій з адаптації до зміни клімату, яка здійснюється у рамках проєкту APENA 3, що фінансується ЄС, буде надана трьом областям України: Миколаївській, Львівській та Івано-Франківській. Розроблені методологічні підходи та отримані результати будуть використані при підготовці стратегічних документів з адаптації до зміни клімату на регіональному та місцевому рівнях.