Яким має бути зелене відновлення України – створюємо єдині правила та критерії для держави, бізнесу й інвесторів

30/06/2025 : 17:38

Міндовкілля спільно з ПРООН в Україні презентували проєкт закону “Про засади зеленого відновлення України”. У заході взяли участь Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук, голова Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко, Посол Швеції в Україні Мартін Оберг, Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Бельгія в Україні Люк Якобс, заступник Міністра Ольга Юхимчук, заступниця голови Комітету Олена Криворучкіна, Генеральний директор Директорату з питань соціально-економічної політики Офісу Президента України Микола Брусенко та керівник групи проєктів з енергетики та охорони довкілля ПРООН в Україні Роман Шахматенко.

Evoto

“”Build back better”, “Build back greener” – вперше ці тези прозвучали ще у 2022 році у Лугано на Конференції з відновлення України. Далі був Лондон, Берлін, а цьогоріч, за тиждень відповідна конференція пройде у Римі. З початку повномасштабного вторгнення росії держава, бізнес, громадськість, міжнародні партнери постійно наголошують на важливості саме зеленого, збалансованого відновлення України. Однак чи однакові сенси закладаємо у ці поняття? Чи маємо єдине розуміння? Для того, щоб синхронізуватися та рухатися єдиним курсом, Міндовкілля  спільно з ПРООН в Україні розробило законопроєкт про засади зеленого відновлення України, перший драфт якого презентували сьогодні”, – наголосила Світлана Гринчук.  

За її словами, документ має стати правовою основою, яка об’єднає всіх у єдиному баченні зеленого відновлення, дозволить оперувати єдиними поняттями, визначить чіткі зрозумілі критерії “зелених” проєктів, встановить принципи й правила, за якими відбудовуватимуть кожен сектор економіки. 

“Законопроєкт, по-перше, встановить єдину термінологію, що внесе ясність й розуміння що є «зеленим відновленням». По-друге, дозволить залучати і освоювати інвестиції – завдяки імплементації європейської зеленої таксономії, що полегшить міжнародним інвесторам процес оцінки та відбору українських проєктів. До прикладу, в ЄС за 1,5 року компанії інвестували 440 млрд євро саме в зелені інвестиції згідно з зеленою таксономією ЄС. Завдяки синхронізації нашого руху зможемо також отримувати допомогу – фінансову, експертну, технічну, та обмінюватися досвідом. Щонайменше €9.5 мільярдів в рамках Ukraine Facility мають бути спрямовані на зелене відновлення. Й законопроєкт сприятиме залученню цих коштів. Він також має значний потенціал для розширення на інші сфери, наприклад зелені облігації та корпоративні інвестиції”, – зазначила Міністр.

Наразі законопроєкт складається з 7 розділів, та окрім єдиної термінології, критеріїв та принципів зеленого відновлення, передбачає проведення процедури оцінки сталості, пропонує регулювання для зеленого інвестування, встановлює особливості відновлення деяких об’єктів, наприклад, критичної інфраструктури, закладає основи належного врядування та системи стратегічного планування на рівні держави.

Проєкт закону “Про засади зеленого відновлення України” був розроблений за підтримки експертів Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні. Роман Шахматенко, керівник групи проєктів ПРООН в Україні з енергетики та охорони довкілля, наголосив, що представлений законопроєкт — це вагомий крок до сталого майбутнього України:

«ПРООН в Україні пишається тим, що допомагає Україні впроваджувати ключові реформи та створювати зрозумілу і прозору рамку для всіх інвесторів,  сприяючи втіленню принципу «відбудувати краще, ніж було» у підходах до відбудови», — додав Роман Шахматенко. «Співпраця з Урядом України над розробкою цього законопроєкту є логічним продовженням попередньої роботи: у 2024 році ПРООН підготувала дослідження «Зелене відновлення України – керівні принципи та інструменти для тих, хто ухвалює рішення» і спільно з Швецією підтримала проведення парламентських слухань про зелену відбудову».

Evoto

Під час заходу Голова ГО SaveDnipro Ірина Черниш презентувала концепцію Цифрової платформи зеленої трансформації та відновлення України. Задумана як інформаційна екосистема процесів зеленого відновлення, платформа стане єдиною точкою доступу до усіх даних про зелену трансформацію в Україні. Цифрове рішення забезпечить керованість та узгодженість процесів, систематизацію та облік заходів відновлення, прозорість та підзвітність реалізації державної політики зеленого відновлення, сприятиме налагодженню зв’язків між суб’єктами відновлення та створюватиме додаткову цінність для ініціаторів зелених проєктів. Концепція платформи розроблена за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

“Звичайно, це лише перші напрацювання законопроєкту, які потребують обговорення та спільної роботи з усіма стейкхолдерами. Тож ми закликаємо усі зацікавлені сторони долучатися. Текст документа вже опубліковано на сайті Міндовкілля. Ми чекаємо на коментарі та пропозиції. Окремо організовуватимемо й секторальні зустрічі для детального обговорення законопроєкту. Адже від якості правового регулювання, яке ми сформуємо сьогодні, залежатиме якість всього процесу відбудови вже завтра. Ми відкриті до дискусій та співпраці”, – зазначила Світлана Гринчук.