В листопаді 2022 року Україна отримала статус афілійованого члена CEN-CENELEC, який вступив силу з 1 січня 2023 року. Цей статус надають будь-якій національній організації зі стандартизації країни, офіційно визнаної кандидатом або потенційним кандидатом на членство в ЄС, для сприяння узгодження бази національних стандартів держави-кандидата у члени ЄС з європейськими стандартами. Враховуючи цей статус, Україна зобов’язана прийняти європейські стандарти (EN, EN ISO), а також скасувати розбіжності між національними стандартами та стандартами ЄС.
У період дії правового режиму воєнного стану, територіальні та міжрегіональні територіальні органи Державної екологічної інспекції досліджують відібрані проби атмосферного повітря, поверхневих вод, ґрунтів з метою фіксації інформації щодо шкоди завданої довкіллю та збитків внаслідок військової агресії російської федерації на територію України. Виконання зазначених робіт повинно здійснюватися відповідно до вимог європейських і міжнародних стандартів, прийнятих як національні стандарти України.
В рамках реалізації проєкту «Екологічний моніторинг наслідків війни проти України та стратегія відновлення» за запитом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України було проведено дослідження європейських, міжнародних та національних стандартів щодо моніторингу навколишнього середовища.
В результаті дослідження були визначені методи відбору проб і лабораторного контролю у сфері захисту довкілля та екологічної безпеки, які необхідно впровадити для здійснення державного моніторингу і контролю дотримання природоохоронного законодавства згідно з європейськими і міжнародними стандартами. Зокрема, включаючи методи які дозволять оцінити забруднення атмосферного повітря, поверхневих вод, ґрунтів речовинами, які потрапляють у довкілля внаслідок влучання ракет різних типів, бомб, снарядів, куль гільз тощо, а також внаслідок руйнування різноманітних об’єктів.
За результатами дослідження встановлено низький рівень гармонізації національної системи стандартів у захисту довкілля та екологічної безпеки з відповідними міжнародними та європейськими НД.
Більшість національних стандартів, які відповідають європейським або міжнародним стандартам, прийняті пакетно методом підтвердження (мовою оригіналу, англійською або французькою мовами), без урахування перехресних посилань між національним законодавством і стандартами, що унеможливлює їх повноцінне впровадження в органах влади та інших організаціях.
За результатами зазначеного дослідження сформовано переліки європейських та міжнародних стандартів, які потребують прийняття в Україні для впровадження стандартизованих методів моніторингу і контролю та оснащення відповідних лабораторій Державної екологічної інспекції. Загальна кількість стандартів що потребує прийняття становить 643 документа, проте процес їх впровадження потребує системного підходу, а саме:
● поетапного прийняття як національних стандартів України відповідно до наданих пропозицій з урахуванням специфіки стандарту та завдань, пріоритетність вирішення яких покладене на стандарт;
● прийняття європейських і міжнародних стандартів виключно державною мовою згідно з ДСТУ 1.7 із залученням в процесі розроблення компетентних за сферою стандартизації консультантів;
● проведення щорічно на постійній основі попереднього аналізування європейських і міжнародних стандартів, що плануються до прийняття або змін до них, з метою формування переліків стандартів, на які є перехресні посилання та які мають в подальшому бути прийняті в Україні.
Особливу увагу необхідно приділити оснащенню лабораторій Держекоінспекції сучасним обладнанням та реактивами, що відповідають вимогам європейських та міжнародних стандартів. Це забезпечить можливість проведення високоточних вимірювань та аналізів проб ґрунту, води та повітря, що необхідно для об’єктивної оцінки впливу антропогенних факторів, включаючи наслідки військової агресії, на навколишнє середовище. Крім того, слід впровадити регулярні програми підвищення кваліфікації персоналу відділів лабораторно-інструментального контролю, що дозволить забезпечити відповідність міжнародним стандартам якості та достовірності результатів досліджень.
Перелік стандартів та методологія дослідження викладені в Аналітичному звіті щодо дослідження європейських, міжнародних та національних стандартів для моніторингу і оцінки наслідків війни для довкілля та здійснення державного контролю дотримання природоохоронного законодавства.