На цьому наголосив Міністр Руслан Стрілець під час брифінгу в Kharkiv Media Hub.
За словами Міністра, лише шкода від засмічення та забруднення ґрунтів Харківщини сягає 82 млрд гривень. Від забруднення повітря внаслідок пожеж – 134 млн гривень, а від пошкодження зелених насаджень – понад 135 тисяч гривень.
“Реальний обсяг значно більший, адже через тимчасову окупацію, замінування територій, постійні обстріли, не завжди фахівці мають безпосередній доступ до місць російських злочинів. Обрахований розмір шкоди – це лише третя частина тих кейсів, які наші інспектори змогли проаналізувати та оцінити”, – відзначив Руслан Стрілець.
Як повідомив Міністр, за цей час на території лісгоспів Харківщини виникло 90 лісових пожеж на площі 126 га, збитки від яких орієнтовно становлять 3,4 млн. гривень.
У небезпеці сьогодні продовжують перебувати три національні природні парки Харківщини – Дворічанський, Гомільшанські ліси та Слобожанський.
На тимчасово окупованій території (східний берег р. Оскіл) залишається 112 водних об’єктів: 5 водосховищ та 107 ставків.
У рамках робочої поїздки на Харківщину Руслан Стрілець обговорив проблемні питання регіону із начальником Харківської обласної військової адміністрації Олегом Синєгубовим та керівниками територіальних органів Держекоінспекції, Держлісагентства та Держводагентства.
За результатами зустрічі керівникам підвідомчих обласних відомств надано відповідні доручення, зокрема:
- ДЕІ має посилити роботу з обрахування збитків довкіллю, у тому числі на деокупованих територіях, щоб жоден російський злочин проти довкілля не залишився поза увагою та агресору було пред’явлено повний рахунок.
- фахівці ДЕІ також мають проінспектувати всю доступну територію та зібрати інформацію щодо місць розташування стихійних сміттєзвалищ на Харківщині. А також розробити рекомендації та допомогти місцевій владі у організації майданчиків тимчасового складування відходів руйнації, які б відповідали вимогам затвердженого Урядом Порядку поводження з відходами від руйнувань будівель та споруд.
- Держводагентство розробить регламент оперативного моніторингу стану водних об’єктів регіону, особливо тих річок, які є транскордонними. Кількість та частота взяття проб регіональною лабораторією має бути збільшена. Сьогодні в Харків та на деокуповані території повертаються люди необхідно забезпечити їх достовірною інформацією про якість води.
Крім того, Руслан Стрілець разом з міським головою Ігорем Тереховим також відвідав одне із місць видалення відходів руйнації в місті та ознайомився з роботою спеціальних дробильних установок, які переробляють такі відходи. Частина їх вже використовується для підсипки доріг в регіоні.
Загалом в області зруйновано та пошкоджено майже 11 тис. об’єктів. Із них – понад 7 тис. житлових будинків, що фактично перетворилися на 350 тисяч кубометрів відходів.
“Вчора Уряд схвалив розроблений Міндовкіллям спільно з Мінрегіоном порядок утилізації та повторного використання відходів, що утворились внаслідок руйнувань.Це своєрідний дороговказ для громад, які відновлюють свої міста і населені пункти після рашистської навали. Найближчим часом ми будемо мати повне бачення розташування таких спеціальних майданчиків по області. Фактично, хочемо організувати роботу так, як це було зроблено свого часу спільно із військовою адміністрацією у звільненій Київській області. Бо вважаю, що війна не привід для накопичення смітників, вона обов’язково закінчиться, а нам це все прибирати”, – зауважив Руслан Стрілець.