Україна планує відновлювати зруйноване житло, промислові об’єкти та інфраструктуру за екологічними та низьковуглецевими технологіями, які узгоджуються з політикою та стандартами ЄС.
“Попри війну Україна продовжує виконувати взяті на себе міжнародні зобов’язання та не відмовляється від своїх кліматичних цілей. Ми впроваджуємо євроінтеграційні реформи, які дозволять українським підприємствам модернізуватися, ми впроваджуємо принципи циркулярної економіки та зеленого розвитку”, – зазначив заступник Міністра з питань європейської інтеграції Євгеній Федоренко на II Форумі з екології та сталого розвитку. Він взяв участь у сесії «Зелена трансформація України в умовах війни та європейської інтеграції».
За словами Євгенія Федоренка, план відбудови має базуватись не лише на принципі “відбудувати краще, ніж було”, але й на принципі – “відбудувати екологічніше”. Україна розглядає переговори про вступ до ЄЄ як унікальну можливість посилити захист довкілля, а також інтегрувати державну екологічну політику в ключові сектори економіки, що є важливою складовою низьковуглецевого розвитку та основою подальшого впровадження стандартів сталого розвитку нашої держави.
Важливо розуміти, що дотримання “Зеленого курсу” – це не тільки наше зобов’язання перед європейськими партнерами. Це насамперед можливість створення середовища для інвестицій, а також залучення бізнесу до відбудови за якісно новими стандартами та правилами ЄС. Це доступ до нових ефективних технологій. Це можливість створити сучасну інфраструктуру, яка буде адаптована до нових кліматичних умов.
Зараз Україні важливо зосередитися на інструментах, які працюють в ЄС, наприклад, Програми LIFE, участь України в якій відкриває широкі можливості для реалізації природоохоронних та ресурсозберігаючих заходів із застосуванням фінансових інструментів ЄС.
Великим досягненням є створення фонду Ukraine Facility: 1 лютого 2024 року Європейська Рада схвалила рішення про надання Україні 50 млрд євро впродовж 2024-2027 років. Ця програма допоможе Україні впроваджувати європейські реформи. Кошти будуть спрямовані як в державний, так і в приватний сектори економіки, для фінансування бюджетних витрат та реалізації стратегічних проєктів.