Зелений енергетичний перехід України: шлях до стійкого майбутнього 

13/11/2024 : 13:40

13 листопада робота Українського павільйону розпочалася з панельної дискусії “Зелений енергетичний перехід України: шлях до стійкого майбутнього”. Представники української влади, бізнесу, громадськості, а також міжнародні партнери обговорили як Україні досягти енергетичної незалежності та виконати кліматичні зобов’язання. 

Головна увага була зосереджена на переході до відновлюваних джерел енергії як основи стратегії сталого розвитку. “Ми повинні адаптуватися до нових потреб, щоб здійснити справедливий енергетичний перехід”, — зауважила на відкритті заходу заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Вікторія Киреєва. 

Серед ключових питань заходу — політичні та правові аспекти зеленої трансформації, роль газу й нафти як перехідних ресурсів, перспективи розвитку відновлюваних джерел енергії, справедлива трансформація вугільних регіонів, створення робочих місць та залучення інвестицій для розвитку зеленої економіки та досягнення цілей вуглецевої нейтральності до 2050 року.

В Україні вже працюють чимало кліматичних ініціатив, зауважив  голова комітету з питань екологічної політики та природокористування Верховної Ради України Олег Бондаренко. Йдеться, зокрема, про транспортний, житловий та енергетичні сектори. Нині влада працює над вдосконаленням механізмів, які дозволять бізнесу та громадам стати членами ринку відновлювальної енергії, сказав також пан Бондаренко. І додав, що саме законодавчий процес — одна з запорук для досягнення кліматичних цілей. 

Інша така запорука — фінансування. Про те, як залучити інвестиції у зелений перехід говорив Олексій Рябчин, радник Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Міністра юстиції України. Серед основних джерел — міжнародна допомога та програми підтримки від галузевих фондів та організацій. Але щоб її отримати — потрібен чіткий план, зауважив пан Рябчин.  

Україна вже отримує допомогу від міжнародних партнерів, зауважила програмна аналітикиня ПРООН в Україні Мартін Яре. Вона разом із керівницею Green Energy Recovery Program ПРООН в Україні Юлією Рибак презентували Програму відновлення зеленої енергетики, яка працюватиме до 2029.  

Ця програма ПРООН за підтримки міжнародних партнерів спрямована на вирішення нагальних енергетичних потреб України під час постійних атак на критичну інфраструктуру та зосереджена на двох головних пріоритетах: термінове забезпечення безперервної роботи критичної енергетичної інфраструктури та виробничих потужностей, а також впровадження стратегічних дій для прискорення переходу до зеленої енергетики, зокрема через децентралізовану систему виробництва енергії – розвиток безпечної, розподіленої генерації.

Водночас газ може стати ключовим  джерелом енергії в перехідний період і мати особливо важливе значення під час війни. Це зауважив голова наглядової ради НАК «Нафтогаз України» Ентоні Маріно.

Одна з цілей проведеного івенту — зміцнити співпрацю державного та приватного секторів для підвищення енергетичної ефективності на місцевому рівні.  Тому дуже важливо, що цього року таку активну участь у СОР бере не лише представники уряду, але й український бізнес, зауважила Вікторія Киреєва.  

Трансляцію заходу ви можете подивитися за цим посиланням

Стежте за Україною на СОР29 у наших соціальних мережах та на офіційних сайтах Міндовкілля та України на СОР29.