Зі сміттєвого контейнера на полігон – таке розміщення відходів в Україні має коштувати дорого

05/10/2023 : 14:48

На цьому наголосив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець у студії телеканалу Рада, розповідаючи про інструменти зменшення потрапляння відходів в українське довкілля. 

Зокрема, йшлося про ініціативу щодо збільшення ставок екологічного податку на захоронення та розміщення відходів. 

“Екоподаток – не новела. Він передбачений Податковим кодексом України та сплачується підприємствами за викиди в атмосферне повітря, скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти та розміщення відходів. Наразі тривають міжурядові консультації щодо перегляду ставок податку саме щодо  розміщення відходів”,наголосив Руслан Стрілець. 

За його словами, мета реформи – зменшити кількість відходів, які в необробленому вигляді їдуть на полігони. Тобто ситуація, коли відходи забрали з контейнера, перевезли та висипали на звалищі, має коштувати дорого. Якщо ж відходи належним чином оброблені й на полігон потрапила лише інертна  їх частина – підприємства сплачуватимуть менше. 

За словами Міністра, такий підхід стимулюватиме розвиток сфери переробки в Україні та створення для цього необхідної  інфраструктури. 

“Сьогодні вся країна потребує більше 200 нових сучасних об’єктів управління відходами. За допомогою фінансових стимулів зможемо зробити максимум, щоб у нас вони з’явилися. Маємо вже пілотний проєкт з будівництва відповідних заводів у Київській області”,розповів Міністр. 

Ще один європейський інструмент зменшення кількості відходів, що потраплять у довкілля – впровадження розширеної відповідальності виробника. 

“РВВ – це підхід, за якого виробник товару в упаковці, наприклад пляшки води, має зробити так, щоб  після використання ця пляшка повернулася до нього і він її переробив. У ЄС для виробників встановлюють певний відсоток переробки, наприклад, скільки  має бути  перероблено таких пляшок за рік. При цьому в деяких країнах такі показники сягають 50% і вище. Саме тому з’являються фандомати, про які знають в ЄС, але поки недостатньо знають в Україні, з’являються інші інструменти. Бо для виробника це дешевше, ніж сплачувати штраф за невиконання цільових показників”,розповів Руслан Стрілець. 

Як буде працювати РВВ в Україні визначено у законопроєкті «Про упаковку та відходи упаковки». Уряд вже схвалив цей документ та направив до Верховної Ради. 

За словами Міністра, зі схваленням закону та рухаючись європейським шляхом, вже за 3-4 роки виробники в Україні будуть нести реальну відповідальність за відходи упаковки, які вони продукують, продаючи товари українцям.