Зміна клімату: квітень продемонстрував чергові температурні рекорди

13/05/2024 : 12:17

Квітень 2024 року став найтеплішим за всю історію спостережень – метеорологи фіксують рекордні глобальні температури одинадцятий місяць поспіль. Про це повідомили у Всесвітній метеорологічній організації з посиланням на дані Європейської служби зі зміни клімату програми «Коперник». Температура поверхні моря була рекордно високою протягом останніх 13 місяців.

У щомісячній доповіді наголошується на надзвичайній тривалості рекордних температур, викликаних природним явищем Ель-Ніньйо, а також додатковою енергією, що утримується в атмосфері та океані парниковими газами, що утворюються в результаті діяльності людини. Аналогічна тенденція спостерігалася і під час явища Ель-Ніньйо у 2015-2016 роках.

Середня температура повітря у квітні 2024 року склала 15,03°C, що на 0,67°C вище за середнє значення за квітень 1991-2020 років і на 0,14°C вище попереднього максимуму, встановленого у квітні 2016 року.

Місяць був на 1,58°C теплішим, ніж оцінка середнього квітневого показника за 1850-1900 роки – цей період вчені називають «доіндустріальним». Фахівці пояснюють, що щомісячні перевищення температури на 1,5°C не означають, що мета, закладена в Паризькій угоді щодо клімату, нездійсненна. У документі йдеться про довгострокове підвищення температури протягом десятиліть.

Рекордні температури супроводжувалися сильною спекою в багатьох частинах Азії, посухою на півдні Африки та екстремальними опадами на Аравійському півострові. Постійні зливи в Східній Африці та на півдні Бразилії посилилися в перший тиждень травня, що призвело до руйнівних і смертоносних повеней.

На території Європи у квітні спостерігалися великі перепади температур. Температура була вищою за середню на півночі й північному сході Північної Америки, в Гренландії, на сході Азії, на північному заході Близького Сходу, в деяких частинах Південної Америки й на більшій частині Африки.