У штаб-квартирі ПРООН у Нью-Йорку пройшла шоста Академія експертів з питань клімату, миру та безпеки. Серед учасників – представники країн світу, які постраждали або страждають через військову агресію, – зокрема, України, Узбекистану, Конго, Мавританії, Ліги арабських держав, Індонезії, Азербайджану, Узбекистану, Аргентини, Туніса, Бразилії, Кот-д’Івуару, Конго, Індонезії, Бангладешу, Африканського Союзу.
Заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Вікторія Киреєва розповіла учасникам про збитки, завдані довкіллю внаслідок російської агресії.
“Однак попри війну ми продовжуємо наближати своє законодавство до європейських та міжнародних вимог, працюємо над кліматичним законом, національним планом з енергетики та клімату, а також над низьковуглецевою стратегією”, – наголосила Вікторія Киреєва.
Саме про розбудову кліматичної політики з урахуванням безпекової складової у країнах, що постраждали внаслідок агресії, йшлося під час заходів у Нью-Йорку.
Увага була закцентована на тому, що зміна клімату не спричиняє конфлікти, але може посилювати соціальну, економічну і політичну вразливість. Це робить конфлікти більш імовірними. З іншого боку, незахищеність і соціальна напруженість підривають кліматичні дії та створюють ризики для інвестування у низьковуглецевий розвиток і відновлення. Такі тенденції стосуються не лише країн, які належать до політично та економічно нестабільних, а отже і найбільш вразливих до зміни клімату. Ситуація матиме вплив і на більші економіки та галузі, які зіткнуться з масштабними перехідними процесами.
На заході обговорено також питання – енергетичного переходу і відновлюваних джерел енергії, питання адаптації, транскордонного впливу, включаючи проблеми, пов’язані з міжнародними водами, міграцією, а також втратами і збитками.
Окремо обговорювалися ініціативи та акценти майбутньої Конференції ООН зі зміни клімату (СОР 29), що проходитиме цього року в Баку, Азербайджан. Йшлося про об’єднання країн, які страждають від військової агресії, та збільшення фінансування і міжнародної допомоги на відновлення регіонів. Адже кліматичне фінансування не може бути сліпим до конфліктів та нестабільності.
Вікторія Киреєва висловила вдячність Програмі розвитку ООН за підтримку Уряду України в виконанні кліматичних дій. Під час двосторонніх зустрічей обговорено також можливість залучення від міжнародної організації додаткового фінансування для допомоги Україні у реалізації нової національної кліматичної політики.