40 років з дня підписання Всесвітньої Хартії природи

28/10/2022 : 15:16

Руслан Стрілець: «28 жовтня 1982 року Генасамблея ООН схвалила цей декларативний документ, який проголошує 5 ключових принципів збереження природи. Це ті заповіді, яких протягом 40 років намагався неухильно дотримуватися весь цивілізований світ. Однак росія, розпочавши війну в Україні, показала своє ставлення до сформованого світопорядку. Країна-агресор продовжує паплюжити цінності, закладені в міжнародних документах, зокрема і у Всесвітній Хартії природи».

Принцип 1. “Природу потрібно поважати та не порушувати її основні процеси”.

росіяни спалили тисячі гектарів нашого лісу. Понад 2,4 млн гектарів лісів вже звільнені Збройними Силами України. Ці ліси зазнали значних пошкоджень. Вони спалені та перекопані окопами. На відновлення знадобляться десятки років. Заміновано 30% нашої країни. Кожен новий день війни – це плюс 30 днів на розмінування територій.

Принцип 2. “Генетична основа життя не повинна наражатися на небезпеку; популяції всіх життєвих форм, диких і домашніх, мають бути збережені принаймні на рівні, достатньому для виживання, потрібні для цього середовища існування слід охороняти”.

Але під загрозою знищення опинилися близько 687 видів тварин та 857 видів рослин та грибів, зокрема й ті, що занесені до Червоної книги України.

Принцип 3. “Ці принципи охорони природи застосовуються для всіх частин земної поверхні, суші та моря; особливий захист повинен бути забезпечений унікальним районам, типовим представникам усіх видів екосистем і середовищам існування рідкісних або зникаючих видів”.

Проте сьогодні наші біосферні заповідники – Чорноморський та Асканія Нова окуповані. Під окупацією 10 нацпарків, 8 заповідників, переважна частина з яких – у Криму. Найбільше постраждали нацпарки Деснянсько-Старогутський, Дворічанський, Святі Гори, Білобережжя Святослава.

Принцип 4. “Екосистеми та організми, а також земні, морські й повітряні ресурси, що використовуються людиною, повинні управлятися таким чином, щоб можна було забезпечити й зберегти їхню оптимальну продуктивність, але без втрат для цілісності тих екосистем або видів, з якими вони існують”.

Натомість за 8 місяців війни наші фахівці нарахували близько 2200 злочинів росіян проти української природи.

Принцип 5. “Природа повинна бути захищена від деградації, спричиненої війною чи іншими ворожими діями”.

Без коментарів.

Чому порушувати ці норми так небезпечно?

Коли людина скоює злочин у суспільстві, вона несе особисту відповідальність перед цим суспільством відповідно до законів, які в ньому існують. Коли людина нищить природу, відповідати за це буде весь світ. Довкіллю байдуже, сидить за ґратами порушник, чи ні. Під впливом негативних дій воно зазнає непоправних змін. Тому на наші плечі лягає завдання не лише покарати злочинця та подолати наслідки, але й попередити війни в майбутньому.