Державне управління водними ресурсами – діяльність спрямована на подолання наявних водно-екологічних загроз в країні, створення сприятливих умов для сталого, екологічно безпечного водокористування, відтворення та охорону всіх водних ресурсів на території країни з урахуванням їх транскордонного значення, а також водних екосистем.
За основоположний методологічний принцип такого державного управління взято комплексний принцип інтегрованого управління водними ресурсами за районами річкових басейнів.
Напрямки реформування:
- Реформування державного управління у галузі управління водними ресурсами
- Підготовка Стратегії водної політики України
- Підготовка Національної морської стратегії
- Формування правових засад здійснення державного моніторингу вод
- Наближення до законодавства ЄС. Підготовка перших Планів управління річковими басейнами. Цілі реформи: 1. Забезпечення державою необхідної кількості водних ресурсів належної якості для відновлення, оздоровлення й безперервного розвитку водних та навколоводних екосистем, що буде гарантією стійкого й збалансованого задоволення потреб людини у безпечній питній воді, санітарії та стане основою сталого соціального та економічного розвитку країни; 2. Досягнення «доброго» стану водних об’єктів України; 3. Запровадження державою інтегрованого управління водними ресурсами за басейновим принципом та належного екологічного врядування в районах річкових басейнів з метою відновлення й сталого розвитку водо-ресурсного потенціалу України та природних водних екосистем.
Цілі реформи:
- Забезпечення державою необхідної кількості водних ресурсів належної якості для відновлення, оздоровлення й безперервного розвитку водних та навколоводних екосистем, що буде гарантією стійкого й збалансованого задоволення потреб людини у безпечній питній воді, санітарії та стане основою сталого соціального та економічного розвитку країни.
- Досягнення «доброго» стану водних об’єктів України.
- Запровадження державою інтегрованого управління водними ресурсами за басейновим принципом та належного екологічного врядування в районах річкових басейнів з метою відновлення й сталого розвитку водо-ресурсного потенціалу України та природних водних екосистем.
Відповідно до Водного кодексу України (213/95-ВР) в Україні встановлено 9 районів річкових басейнів:
- район басейну річки Дніпро;
- район басейну річки Дністер;
- район басейну річки Дунай;
- район басейну річки Південний Буг;
- район басейну річки Дон;
- район басейну річки Вісла;
- район басейну річок Криму;
- район басейну річок Причорномор’я;
- район басейну річок Приазов’я.
Корисні документи:
- Закон України “Про охорону навколишнього природного середовища”
- Водний кодекс України
- Кодекс України про надра
- Закон України “Про приєднання України до Конвенції про охорону та використання транскордонних водотоків та міжнародних озер”
- Протокол про воду та здоров’я до Конвенції про охорону та використання транскордонних водотоків та міжнародних озер
- Конвенції про захист Чорного моря від забруднення
- Конвенція щодо співробітництва по охороні та сталому використанню ріки Дунай
- Договір між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про співробітництво у сфері охорони і сталого розвитку басейну річки Дністер
- Держводагентство здійснює транскордонне співробітництво на рівні Двосторонніх міждержавних Угод про охорону та використання транскордонних водних об’єктів
Рекомендацій Ради ОЕСР щодо водних ресурсів