За ініціативи Міндовкілля відбулася серія онлайн зустрічей з експертами Фінського метеорологічного інституту. Експертна місія в рамках інструменту технічної допомоги Європейської Комісії TAIEX на тему: “Інформування населення про якість атмосферного повітря відповідно до Директив ЄС” тривала впродовж минулого тижня. Міндовкілля спільно з Командою підтримки реформ при Міндовкіллі, громадськістю, Центральною геофізичною обсерваторією ім. Бориса Срезневського, ДСНС України та Департаментом захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА вивчали фінський досвід у розробці методологічної бази для визначення єдиного індексу якості повітря в Україні. Це допоможе інформувати українців про стан повітря відповідно до Директив ЄС.
Експерти Фінського метеорологічного інституту:
- ознайомили учасників з методами здійснення моніторингу та управління якістю атмосферного повітря в ЄС;
- розповіли про вимоги Директив ЄС до методів вимірювання, розміщення пунктів спостереження, забезпечення та контролю якості даних в системі моніторингу атмосферного повітря, зокрема ролі центральної референс-лабораторії;
- проаналізували дані пунктів спостережень агломерації Києва за методами, які передбаченні Директивами ЄС.
На основі зібраних даних фінські експерти за два тижні мають розрахувати та надати Україні рекомендації щодо визначення єдиного індексу якості повітря в Україні. Свого часу це допомогло Фінляндії оперативно інформувати своє населення, здійснювати заходи з управління якістю повітря та зменшення забруднення.
Експерти зазначили, що наразі ЄС переглядає свої Директиви у сфері якості повітря, тому запровадження індексу якості повітря на національному рівні може стати обов’язковою вимогою законодавства ЄС.
Довідково: TAIEX (Technical Assistance Information Exchange) – це інструмент технічної допомоги та обміну інформацією, що надається Європейською Комісією державним органам управління з метою розбудови інституціональної спроможності, адаптації та імплементації національного законодавства до законодавства ЄС (acquis communautaire), а також його подальшого ефективного застосування. TAIEX також сприяє обміну найкращими практиками ЄС.