#МіндовкілляРоз’яснює
ДОЗВІЛ НА ВИКИДИ – документ дозвільного характеру у сфері охорони атмосферного повітря, який надає право суб’єктам господарювання експлуатувати об’єкти, з яких в атмосферне повітря надходять забруднюючі речовини або їх суміші.
ХТО МАЄ ОТРИМУВАТИ ДОЗВІЛ: всі суб’єкти господарювання, об’єкти яких належать до:
- першої групи – об’єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування.
- другої групи – об’єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування.
- третьої групи – об’єкти, які не належать до першої і другої груп.

ЯКІ ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНО ЗІБРАТИ, ЩОБ ОТРИМАТИ ДОЗВІЛ:
- заява суб’єкта господарювання або уповноваженої ним особи про видачу дозволу на викиди (у довільній формі);
- документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин (паперова та електронна форма);
- відомості, що підтверджують факт та дату опублікування в місцевих друкованих медіа повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди;
- відомості щодо наявності висновку з оцінки впливу на довкілля, в якому визначено допустимість провадження планованої діяльності, яка згідно з вимогами Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» підлягає оцінці впливу на довкілля;
- повідомлення обласної, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища про наявність або відсутність зауважень громадськості щодо видачі суб’єкту господарювання дозволу на викиди;
- довіреність – у разі подання заяви уповноваженою особою.

КУДИ ПОДАВАТИ ДОКУМЕНТИ:
- центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища (Міндовкіллю) – щодо об’єктів, які належать до першої групи та об’єктів, які знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов’язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- обласним, Київській, Севастопольській міським державним адміністраціям, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища або через ЦНАП щодо об’єктів другої або третьої групи.
Дозвіл видається безоплатно протягом 20 робочих днів з дня надходження заяви та пакета документів.

ПІДСТАВИ ДЛЯ ВІДМОВИ У ВИДАЧІ ДОЗВОЛУ:
- подання неповного пакета документів;
- виявлення в документах недостовірних відомостей;
- одержання негативного висновку центрального (територіального) органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, щодо можливості видачі дозволу на викиди;
- відсутність повідомлення відповідної обласної, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища про наявність або відсутність зауважень громадськості щодо видачі дозволу на викиди;
- застосування відповідно до Закону України «Про санкції» до фізичних та юридичних осіб, а також юридичних осіб, які знаходяться під контролем таких фізичних або юридичних осіб, спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) у вигляді припинення дії або зупинення дії відповідного дозволу.
Повторний розгляд документів здійснюється у строк, що не перевищує 20 робочих днів з дня отримання відповідної заяви та документів від суб’єкта господарювання.

ПРОЦЕДУРА АНУЛЮВАННЯ ДОЗВОЛУ:
Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами анулюється відповідно до Законів України:
- «Про охорону атмосферного повітря»
- «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»
- «Про адміністративні послуги»
Механізм анулювання дозволу на викиди регулюється Порядком проведення робіт, пов’язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку суб’єктів господарювання, які отримали такі дозволи.
Документи, необхідні для анулювання дозволу на викиди: заява про анулювання дозволу на викиди із зазначенням дати видачі та номеру дозволу на викиди, який підлягає анулюванню, найменування дозвільного органу, що його видав.
Дозвільний орган, який видав дозвіл на викиди, протягом 10 робочих днів з дня отримання заяви приймає рішення про його анулювання або відмову в анулюванні дозволу на викиди.
Підставами для відмови у анулюванні дозволу є виявлення в заяві недостовірних відомостей.

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ:
- статті 11, 111 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2707-12/conv#n288);
- Порядок проведення робіт, пов’язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку суб’єктів господарювання, які отримали такі дозволи (Постанова КМУ від 13.03.2002 №302 в редакції від 24.01.2023 №63) (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/302-2002-%D0%BF/conv#n156);
- Інструкція про вимоги до оформлення документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (наказ Міндовкілля від 27.06.2023 № 448) (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1475-23#Text).

ПОШИРЕНІ ПОМИЛКИ ТА ПОРАДИ ДЛЯ ЇХ УНИКНЕННЯ:
1) Подання суб’єктом господарювання неповного пакета документів для одержання дозволу на викиди.
Вичерпний перелік документів, необхідних для одержання дозволу на викиди, встановлено статтею 111 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря».
(https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2707-12/conv#n288);
2) Подання документів, які не відповідають вимогам Інструкції про вимоги до оформлення документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, затвердженої наказом Міндовкілля від 27.06.2023 № 448.
Вимоги в частині побудови, оформлення та змісту документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, наведено в Інструкції про вимоги до оформлення документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
(https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1475-23#Text).

ПОШИРЕНІ ЗАПИТАННЯ:
1) Чи можна подати документи та отримати дозвіл на викиди в електронній формі через ЕкоСистему?
На даний час триває розробка ІТ системи щодо видачі дозволу в електронному вигляді на електронному модулі «е-Повітря» ЕкоСистеми. Після завершення розробки ІТ продукту, Міндовкілля розмістить відповідне повідомлення на офіційному сайті.
2) Чи можна здійснювати господарську діяльність без дозволу на викиди, отримавши декларацію на провадження господарської діяльності?
Згідно з пунктом 22 статті 11 «Прикінцеві положення» ЗУ «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» у період дії воєнного стану право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності може набуватися суб’єктом господарювання на підставі подання на безоплатній основі до відповідних дозвільних органів декларації про провадження господарської діяльності без отримання документів дозвільного характеру, крім тих видів господарської діяльності, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України.
