Станом на 112-ий день з початку широкомасштабного російського вторгнення Уряд України продовжує фіксувати численні злочини окупантів проти довкілля.
Для Уряду важливо вчасно інформувати українців про екологічні загрози, надавати інструкції щодо захисту від цих загроз та можливість долучатися до фіксації фактів екоциду.
59% українців вважають себе обізнаними щодо спричинених війною загроз для довкілля. Такими є результати Всеукраїнського опитування «Думки і погляди населення України щодо екологічних наслідків війни», проведеного Київським міжнародним інститутом соціології у травні 2022 року на замовлення проєкту APENA2, який фінансується ЄС.
«Абсолютну більшість українців турбують наслідки війни для довкілля. І мова не про естетику красивих краєвидів, яку знищують рашисти. Це вже питання безпеки та здоров’я. Питання спільного майбутнього. Серед ТОП-наслідків та потенційних ризиків, які хвилюють українців: можливе радіаційне забруднення через обстріли атомних електростанцій; мінування сільськогосподарських земель та лісових насаджень; викиди небезпечних речовин від обстрілів нафтобаз; забруднення водойм», – зазначає Руслан Стрілець, Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України.
«Ми стоїмо з Україною, ми підтримуємо українців у ці важкі часи. Опитування має важливе значення для розуміння обізнаності людей щодо екологічних загроз. Європейський Союз приділяє значну увагу комунікації та допомагає всіляко розвивати її в контексті охорони довкілля в Україні», – коментує Клое Алліо, керівниця відділу програм зовнішньої допомоги «Економічне співробітництво, енергетика, інфраструктура та довкілля» Представництва ЄС в Україні.
Загрози ядерній та радіаційній безпеці
Запорізька АЕС продовжує працювати в окупації. 10 червня був відновлений зв’язок між серверами ЗАЕС із контролю за ядерним матеріалом та МАГАТЕ. Зв’язок було втрачено 30 травня, коли російські окупанти відключили мобільний зв’язок в Енергодарі. Всі дані були збережені на захищених серверах ЗАЕС і безпосередньо після поновлення зв‘язку їх передали до МАГАТЕ. Наразі радіаційний фон поблизу ЗАЕС у нормі. Ядерна безпека продовжує перебувати під загрозою, оскільки російська армія використовує територію атомної станції як військову базу.
У Зоні відчуження Чорнобильської АЕС продовжується відновлення після російської окупації. Як повідомляє Державне агентство України з управління зоною відчуження, було відновлено Автоматизовану систему контролю радіаційного стану (АСКРС), до складу якої входять 39 датчиків вимірювання потужності дози гамма-випромінювання. Ця частина системи працює у автоматичному режимі та передає дані кожну годину. До складу АСКРС також входять 14 пунктів спостереження за вмістом радіоактивних аерозолів у приземному шарі повітря. У Зоні відчуження ведеться постійний моніторинг ділянок, де відбувалися пожежі, щоб не допустити нових осередків загоряння.
Атаки на інфраструктурні та промислові об’єкти
10 червня у м. Дергачі на Харківщині внаслідок російських обстрілів осколками перебиті розподільні газопроводи низького та середнього тиску.
11 червня через ракетний обстріл Чорткова на Тернопільщині стався витік газу і загоряння.
12 червня російські війська обстріляли з артилерії найпотужнішу в Україні Вуглегірську ТЕС поблизу Світлодарська Донецької області. На території теплоелектростанції виникла сильна пожежа, зруйновано адміністративну будівлю.
13 червня після ракетних ударів російських окупантів по Прилуках Чернігівської області у прилеглих населених пунктах оголосили евакуацію. Внаслідок удару російських ракет здетонували боєприпаси. Пожежа була локалізована.
14 червня уламки збитої російської ракети пошкодили цегельний завод у Золочеві Львівської області.
15 червня росіяни ракетними ударами знищили будівельне підприємство в Новомосковському районі Дніпропетровської області.
Протягом тижня в Сєвєродонецьку Луганської області були зафіксовані численні обстріли заводу «Азот», третього за розміром в Україні виробника аміаку, та заводу «Склопластик», провідного українського виробника скломатеріалів та пластиків. За повідомленням Group DF, у власності якої перебуває завод «Азот», добрива та хімікати було вивезено з території заводу заздалегідь. 10 червня внаслідок влучання у транспортний цех «Азоту» сталося займання паливно-мастильних матеріалів. Пожежа тривала понад добу.
Масштабні пожежі на інфраструктурних та промислових об’єктах призводять до отруєння повітря особливо небезпечними речовинами. Забруднюючі речовини можуть переноситися вітрами на великі відстані.
Спеціалістами Державної екологічної інспекції було розраховано шкоду за забруднення довкілля внаслідок атак російських військ по території Вільхівської ОТГ у Харківській області. Російські атаки спричинили засмічення відходами пластику, деревини, чорного та кольорового металів, скла та паперу земельної ділянки однієї з селищних рад площею 46 992 кв. м. Загальна сума розрахованих збитків становить понад 2,7 млрд гривень.
У Харківській області російські загарбники знищили сільськогосподарське підприємство, що спеціалізувалось на вирощуванні зернових та бобових культур і завдали збитків довкіллю на 30,9 млн гривень.
Забруднення, яке безпосередньо спричинене бойовими діями
За даними ДСНС, з 24 лютого до 15 червня 2022 року на території України знешкоджено 136 606 вибухонебезпечних предметів, у тому числі 1 тис. 988 авіаційних бомб. Обстежено територію площею 40 тис. 905 га.
Міжнародна правозахисна організація Amnesty International зафіксувала докази того, що російські війська обстрілюючи житлові райони, багаторазово використовувала касетні боєприпаси типу 9n210/9n235, а також протипіхотні осколкові міни. Їхнє застосування проти цивільного населення – військовий злочин. Про це йдеться у новій доповіді Amnesty International, опублікованій 13 червня.
Знищена військова техніка та боєприпаси, а також розірвані ракети та авіабомби забруднюють ґрунт і підземні води хімічними речовинами, у тому числі важкими металами.
Шкода заповідникам та екосистемам, що охороняються
Біорізноманіття України стає жертвою війни. Після російського обстрілу Одещини мешканці одного з сіл знайшли схованку лісової кішки – рідкісного виду сімейства котячих, яких в Україні залишилось близько 300 особин. Через обстріл доросла самка загинула, а 3 кошенят було врятовано. Червонокнижних кошенят передали для реабілітації одеським ветеринарам.
За повідомленням Державного агентства лісових ресурсів України, складною залишається ситуація з лісовими пожежами. Вогнем уже пройдено 6460,4 тис. га. Середня площа однієї пожежі збільшилася у 31 раз. Надскладна ситуація на Херсонщині – вогнем пройдено 4484,6 тис. га. На Донеччині та Луганщині через безперервні бойові дії по 2–3 колу горять згарища 2020 року.
9 червня через російський обстріл біля селища Андріївка Ізюмського району Харківської області зайнялося 2,5 га соснового лісу. Пожежу гасили під обстрілами лісники разом із місцевою пожежною командою. 12 червня в результаті ворожого обстрілу спалахнув хвойний ліс у Високобірському лісництві Ізюмського району Харківщини. Полум’я охопило площу близько 4 га.
Шкода водним ресурсам
Через окупацію російськими загарбниками довелося заморозити роботу Запорізького залізорудного комбінату. На об’єкті продовжують залишатися працівники. Вони намагаються не допустити екологічної катастрофи. Якщо зупиниться робота з відкачування води, то шахта буде затоплена і залізо забруднить водоносні горизонти цілого регіону. Внаслідок цього воду з них не можна буде використовувати.
За повідомленням ДСНС, у Миколаївській області ведуться роботи з обстеження прибережних смуг з прилеглою водною акваторією на наявність вибухонебезпечних предметів. 14 червня в мікрорайоні Намив м. Миколаєва водолази перевірили 10 000 кв. м дна та виявили 3 касетні елементи від реактивних систем залпового вогню. Вибухонебезпечні предмети можуть бути виявлені у будь-якому місці водойми.
Чорне та Азовське моря
Морський рух з усіх українських портів у Чорному морі залишається заблокованим через загрозу атак російського флоту, захоплення або підриву морських мін. 11 червня 50-річний чоловік загинув внаслідок підриву на російській морській міні, яку зірвало з якоря і віднесло течією до морського узбережжя Одеської області.
За даними співробітників Національного природного парку “Тузлівські лимани”, з початку повномасштабного вторгнення парк перетворився з заповідної зони на зону підвищеної небезпеки. Неодноразово на території національного парку було зафіксовано вирви, фрагменти ворожих ракет.
Попередні звіти
За нижченаведеними посиланнями можна ознайомитися з попередніми звітами щодо екологічних злочинів, вчинених російськими військами з початку повномасштабного вторгнення в Україну:
- Дайджест ключових наслідків російської агресії для українського довкілля за 2-8 червня 2022 року
- Дайджест ключових наслідків російської агресії для українського довкілля за 26 травня – 1 червня 2022 року
- Дайджест ключових наслідків російської агресії для українського довкілля за 19-25 травня 2022 року
- Дайджест ключових наслідків російської агресії для українського довкілля за 11-18 травня 2022 року
- Дайджест ключових наслідків російської агресії для українського довкілля за 4-10 травня 2022 року
- Дайджест ключових наслідків російської агресії для українського довкілля за 28 квітня – 3 травня 2022 року
- Дайджест ключових наслідків російської агресії для українського довкілля за 23-27 квітня 2022 року
- Дайджест ключових наслідків російської агресії для українського довкілля за 19-22 квітня 2022 року
- Дайджест ключових наслідків російської агресії для українського довкілля за 15-18 квітня 2022 року
- Дайджест ключових наслідків російської агресії для українського довкілля за 8-14 квітня 2022 року
- Дайджест ключових наслідків для українського довкілля від російської агресії за 1-7 квітня 2022 року