До уваги представників екологічної громадськості!

30/03/2023 : 9:28

У соціальних мережах викликало обговорення схвалення Урядом постанови «Про затвердження порядку запровадження обов’язкових автоматизованих систем контролю викидів забруднюючих речовин».

Проєкт постанови розроблений Міндовкілля в рамках виконання статті 32 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря» із врахуванням імплементації законодавчих актів ЄС, а саме: Директиви 2010/75/ЄС, згідно з якою у Висновках найкращих доступних технологій (ВАТ), що прийняті в Євросоюзі, встановлюється обов’язок установки автоматизованих систем контролю на конкретному устаткуванні та за конкретними речовинами.

Це значить, що встановлення автоматизованих систем контролю передбачається виключно на установках, на яких впроваджені технології, які прописані в довідкових референтних документах найкращих доступних технологій та методів управління (НДТМ/BREFs), та для яких прийняті ВАТ.

Директивою 2010/75/ЄС про промислові викиди не передбачено встановлення АСК на джерелах викидів, які утворюються від устаткування, на якому не впроваджені НДТМ.

Відповідно до процедури, передбаченої Регламентом, який затверджений постановою КМУ від 18.07.2007 № 950 та з метою дотримання вимог Орґуської Конвеції, зазначений проєкт нормативно-правового акту був опублікований на вебсайті Міндовкілля 18.10.2022.

Участь громадськості на даному етапі була забезпечена шляхом отримання та аналізу пропозицій та зауважень, що надходили під час публічного громадського обговорення та електронних консультацій з громадськістю.

У процесі опрацювання проєкту постанови були враховані обґрунтовані зауваження та пропозиції від міністерств, відомств, громадських організацій тощо.

Зазначена постанова пройшла узгодження з усіма органами влади, обов’язковість узгодження яких передбачена Регламентом КМУ, в тому числі Державною регуляторною службою України, було отримано Висновок правової експертизи Мін’юсту та Висновок Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату КМУ.

Що стосується введення в дію цього НПА. Зазначена постанова набирає чинності з дня її опублікування та вводиться в дію після закінчення воєнного стану. АЛЕ строк встановлення автоматизованих систем контролю відповідно до постанови становить не більше 5 років з моменту набрання чинності НПА.

Дана постанова – це лише перший крок серед багатьох наступних з реалізації реформи запобігання промисловому забрудненню. Наразі очікується ухвалення Верховною Радою України законопроєкту 6004-д «Про забезпечення конституційних прав громадян на безпечне для життя і здоров’я довкілля», який дозволить впровадити інтегрований довкіллєвий дозвіл та зобов’яже усіх  суб’єктів господарювання здійснювати свою діяльність згідно з найкращими доступними технологіями.

Міністерство захисту довкілля відкрите до конструктивної критики та діалогу, тому запрошуємо всіх охочих взяти участь у зустрічі, яка відбудеться сьогодні, 30 березня 2023 року о 17:00 в онлайн форматі. Посилання для приєднання: https://mepr.webex.com/mepr-ru/j.php?MTID=m92f652fc98cdc7dd563ce5db6c2c9040