Фінляндія готова допомогти Україні з впровадженням системи моніторингу довкілля

06/03/2023 : 15:48

Про нагальні потреби та пріоритети України у розбудові якісно нової системи моніторингу говорили під час онлайн зустрічі заступника Міністра Олександра Краснолуцького із представниками Міністерства довкілля Фінляндії та Фінського метрологічного інституту.

За словами Олександра Краснолуцького, в умовах війни моніторинг всіх складових довкілля набув ще більшого значення для України. Адже б дозволив оперувати достовірними даними про екологічну ситуацію в усіх регіонах, а також ще більш оперативно фіксувати злочини окупанта проти живої природи та мати необхідну доказову базу у міжнародних судах. 

“Наразі у Верховній Раді знаходиться законопроєкт, який реформує систему державного екологічного моніторингу. Ми прагнемо створити саме системний моніторинг, який відповідатиме критеріям та стандартам ЄС”, – зазначив заступник Міністра. 

Як відзначив ​​​​​​Ісмо Тіайнен, генеральний директор з адміністрування та міжнародних справ у Міністерстві навколишнього середовища Фінляндії, Фінляндія повністю підтримує незалежність, цілісність та суверенітет України. Країна засуджує дії рф та вважає їх є жорстоким порушенням норм міжнародного права. Фінляндія розуміє важливість оцінки шкоди, нанесеної довкіллю України внаслідок війни, і готова надати необхідну допомогу. Зокрема, експертну підтримку та вже визначила для цього відповідних фахівців, а також країна розглядає можливість розгортання необхідного обладнання на території України.

За словами директорки Департаменту запобігання промисловому забрудненню та кліматичної політики Міндовкілля Вікторії Киреєвої, для якісного моніторингу атмосферного повітря Україні важлива допомога партнерів у розробці індексу якості атмосферного повітря; проведенні незалежної оцінки встановлених постів моніторингу та наданні рекомендацій щодо їх вдосконалення; відновленні моніторингу в регіонах, де такі пости були знищені внаслідок бойових дій (наприклад, Донецька область, Запоріжжя, Харківщина тощо); створенні референс лабораторії для повноцінної розбудови системи моніторингу атмосферного повітря тощо.

Говорили учасники зустрічі і про моніторинг водних ресурсів. За даними Держводагентства, 25% мережі моніторингу постраждало внаслідок бойових дій та потребують відновлення. Є потреба і у оснащенні лабораторій обладнаням для вимірювання нових показників, а саме на забруднення речовинами, які раніше не були охоплені моніторингом. Це ті речовини, які, наприклад, містяться у складі зброї. 

За словами фінських партнерів, Фінляндія готова допомогти з оцінкою поточної системи моніторингу повітря і формуванням плану її модернізації, із закупівлею станцій референтного рівня, запустити пілотні проєкти для оцінки впливу війни на довкілля та сприяти розвитку системи супутникових спостережень, а також впровадити підходи дистанційних сенсорних систем моніторингу стану природних обєктів тощо.

Учасники домовилися по кожному із напрямків створити відповідні робочі групи. Вони напрацюють перелік завдань для проєкту міжнародної технічної допомоги Україні, який профінансує Уряд Фінляндії.