Комітет з питань екологічної політики та природокористування рекомендує прийняти за основу законодавчі зміни щодо удосконалення процедури екоаудиту в Україні

09/02/2022 : 18:48

Комітет з питань екологічної політики та природокористування прийняв за основу та рекомендував до першого читання проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення процедури проведення екологічного аудиту». Документ розроблений Міндовкіллям для того, щоб зробити процедуру більш чіткою та прозорою, а також відкрити доступ громадськості до інформації.

Передісторія

В Україні у випадках, визначених Законом, проводиться обов’язковий екологічний аудит. Такий аудит замовляється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування щодо об’єктів або видів діяльності, які становлять підвищену екологічну небезпеку. Серед випадків, коли потрібно проводити обов’язковий аудит – банкрутство, приватизація об’єктів, передача їх в державну чи комунальну власність, екологічне страхування тощо.

Закон «Про екологічний аудит» діє в Україні з 2004 року. І за 18 років особливих змін документ не зазнавав. Це призвело до наявності низки невідповідностей у його положеннях з реаліями сьогодення. Наприклад, за цей час втратила чинність постанова, у якій визначався перелік об’єктів підвищеної екологічної небезпеки, а отже яких мав би стосуватися екологічний аудит.

Що пропонує законопроєкт?

  • привести положення Закону «Про екологічний аудит» у відповідність до норм діючого законодавства. Зокрема, до Закону «Про оцінку впливу на довкілля», встановити однакову термінологію у нормативно-правових актах. Це дозволить ефективно використовувати інструмент обов’язкового екологічного аудиту до об’єктів та видів діяльності, які можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають оцінці впливу на довкілля.
  • визначити ще два випадки, у яких здійснення екологічного аудиту стане обов’язковим:

–    у разі ліквідації або виведення з експлуатації підприємств, установ або організацій чи їх структурних підрозділів. Це важлива зміна, яка надасть змогу попередити забруднення довкілля і виконання підприємствам своїх зобов’язань перед суспільством;
–    на підставі рішення суду про встановлення порушень вимог природоохоронного законодавства.

  • встановити єдині вимоги щодо створення висновків екологічного аудиту та їх обов’язкового оприлюднення на вебсайтах замовників та сайті Міндовкілля.


Нагадаємо, як раніше відзначав в.о. Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець, процедура екоаудиту має стати максимально ефективною, прозорою з доступом громадськості до інформації. Адже мова йде про екобезпеку, запобігання забрудненню навколишнього середовища і важливо завчасно виявляти та прогнозувати можливі ризики від будь-якої діяльності.

З текстом законопроєкту можна ознайомитися за посиланням: https://cutt.ly/XOM88EF