Литва одна з небагатьох країн Європейського Союзу, що продовжує підтримувати нас у боротьбі з росією та допомагати на шляху впровадження європейських реформ. Між нашими країнами зберігаються теплі дружні відносини. Нещодавно Міністр Руслан Стрілець та Міністр екології Литви Сімонас Гентвілас домовилися про практичну допомогу Литви Україні задля покращення стану довкілля та євроінтеграції нашої країни.
Перший заступник Міністра Руслан Гречаник, заступники Міністра Сергій Власенко та Олександр Краснолуцький під час відеодзвінка поспілкувалися з литовськими колегами про досвід Литви у сфері реформування лісового господарства.
Литва остання з країн Балтії, яка п’ять років тому розпочала реформу лісового господарства. Вона об’єднала 42 державних лісгоспи у єдине держпідприємство, якому наразі підпорядковуються 26 регіональних підрозділів. Відтепер функції лісового господарства Литви більше зосереджені на вирощуванні, охороні та підтримці лісів.
Ціль реформи:
- Зробити галузь прозорою та подолати корупцію;
- Цифровізувати усі процеси;
- Повернути довіру до галузі;
- Зберегти фахівців;
- Збільшити прибутки.
Раніше у Литві як і в Україні залежно від регіону були різні за успішністю лісові господарства з різним рівнем прибутків та заробітних плат. Завдяки створенню Єдиного підприємства Литві вдалося збалансувати усі фінансові питання. І сьогодні заробітна плата лісівника Литви не залежить від географічного розташування лісгоспу.
Литовським колегам вдалося оптимізувати структуру та функції лісового господарства, об’єднати лісгоспи під одним центром управління – Єдиною державною лісовою компанією. При цьому, вони зберегли команду фахівців-лісогосподарників.
Наразі Єдина державна лісова компанія Литви має свій єдиний бюджет та є прибутковою компанією. Приміром, торік вона стала другою компанією у країні за розміром сплачених податків та отриманих прибутків. Крім того, компанія має спеціальний Фонд лісового господарства, куди відраховується частина податків.
Литва не зупиняється на досягнутому та продовжує працювати над формуванням прозорості галузі та створенням єдиної ІТ-системи лісового господарства.
Крім того, у Мінекології Литви розповіли, що підтримують студентів, які здобувають освіту у сфері лісового господарства. Адже розуміють, що роль лісового господарства доволі значна у нових «зелених» напрямках європейської політики. А з лісовими господарством пов’язано багато питань захисту довкілля.
Важливо, що Литві вдалося відновити репутацію лісової сфери і лісівників та зменшити корупційні ризики.
“Такий обмін досвідом надзвичайно корисний Міндовкіллю, адже допоможе віднайти ефективні рішення для успішного реформування управління лісовим господарством України”, – подякував литовським колегам наприкінці зустрічі Сергій Власенко.