В Україні існує необхідність глибшого дослідження екосистемних послуг для природно-заповідного фонду, і їх оцінка та монетизація є важливим напрямком роботи Міндовкілля. Про це повідомив директор Департаменту природно-заповідного фонду та земельних ресурсів Міндовкілля Едуард Арустамян під час круглого столу з питань монетизації екосистемних послуг.
«Це потрібно, в першу чергу, при прийнятті управлінських рішень для природних екосистем. Їхнє збереження та підтримання є важливим для нас завданням. Оцінка екосистемних послуг дає змогу забезпечити широке розуміння вигод, які ми отримуємо, а також витрат, що пов’язані з їх використанням та інтегруванням у такий процес», – розповів директор Департаменту. За його словами, громади, які інвестують у захист біорізноманіття, мають результат для людей у вигляді чистого повітря, прісної води, здоров’я, людського потенціалу, рекреації і загалом економічного зростання. А знання про екосистемні послуги дозволяють розуміти, що знищення природи або надмірне використання її ресурсів обернеться значно більшими економічними збитками в майбутньому.
«Монетизація потрібна, щоб оцінити масштаби втрат, які ми зазнаємо, знищуючи екосистеми й види. Вкладання коштів у збереження та відновлення екосистем не лише економічно вигідне, але й життєво необхідне. Тому важливою є освітня, просвітницька робота, яка дозволить людям усвідомити, які втрати вони несуть, порушуючи природний стан екосистем та втрачаючи біорізноманіття», – зауважив він. Едуард Арустамян навів приклад, що у країнах ЄС в середньому 1га територій NATURA 2000, аналогічної до Смарагдової мережі, приносить щорічно 2,5 тис. євро. Тому, необхідність оцінки екосистемних послуг, питання їх монетизації важливі також і для екологічної та економічної політики.