Моніторинг довкілля: Україна і Фінляндія обговорили розбудову системи моніторингу атмосферного повітря заєвропейськими стандартами 

09/04/2024 : 17:49

Україна та Фінляндія посилюють співпрацю задля розбудови сучасної системи моніторингу якості повітря в Україні. Зокрема, у межах візиту фахівців Міндовкілля у Гельсінкі обговорювались питання реалізації майбутнього проєкту «Українсько-Фінська інституційна співпраця у сфері моніторингу атмосферного повітря».

Основними цілями проєкту є модернізація мережі спостережень за якістю повітря відповідно до стандартів ЄС та експертна підтримка для подальшого створення Національної референс-лабораторії. Зокрема, планується встановлення пунктів спостережень, що збирають дані про якість повітря в режимі реального часу, та використання сучасних підходів до оцінювання цієї якості за допомогою методів моделювання та супутникових даних.

Українська делегація також відвідала референс-лабораторію в Фінляндії та долучилась до вивчення досвіду використання моделювання якості повітря для оперативного моніторингу та конкретних цілей державного природоохоронного управління.

Нагадаємо, що у жовтні 2023 року під час Міжнародної конференції «United for Justice. United for Nature» Фінляндія в рамках імплементації п. 8 Формули Миру Президента Володимира Зеленського висловила готовність допомогти Україні реалізувати проєкт «Українсько-Фінська інституційна співпраця у сфері моніторингу атмосферного повітря». Наразі проєкт спільно доопрацьовується та згодом буде переданий на погодження Міністерству закордонних справ Фінляндії.

Посилення співпраці з Фінляндією у цьому напрямку дозволить Україні наблизитися до впровадження стандартів ЄС у сфері якості атмосферного повітря та збільшить спроможність державних органів у визначенні впливу війни на його якість.