“Не завдай значної шкоди”: у столиці обговорили один із ключових принципів кліматичної політики ЄС в контексті війни в Україні

17/07/2024 : 14:09

Відбулася  онлайн-дискусія, присвячена принципу «Не завдай значної шкоди» у контексті охопленої війною України. Захід зібрав представників та експертів з громадських організацій, ЄС, австрійського та хорватського урядів для обговорення застосування принципу DNSH (Не завдай значної шкоди) у контексті поточних зусиль України з відновлення. Серед учасників був і Сергій Власенко, заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України.

“Цей принцип спрямований на те, щоб усі наші дії та проєкти, які впроваджуються в рамках кліматичної політики, не мали негативного впливу на довкілля, біорізноманіття та здоров’я людей. Це є критично важливим у сучасних умовах, коли Україна переживає непрості часи через війну з росією”, – зазначив Сергій Власенко

Яка суть цього принципу? 

Принцип “Не завдати значної шкоди” (DNSH) був започаткований у контексті Європейської зеленої угоди та Європейського кліматичного закону як частина зусиль Європейського Союзу щодо досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року. Він передбачає, що жоден захід або інвестиція не повинні завдавати значної шкоди жодній з шести екологічних цілей, визначених у статті 17 Регламенту про таксономію ЄС:

1. Пом’якшення наслідків зміни клімату.

2. Адаптація до зміни клімату.

3. Стале використання та захист водних і морських ресурсів.

4. Перехід до циркулярної економіки.

5. Запобігання забрудненню та контроль за ним.

6. Захист і відновлення біорізноманіття та екосистем.

Під час дискусії було підкреслено, що дотримання принципу DNSH є не лише важливим для стійкого відновлення, але й для прагнень України приєднатися до Європейського Союзу. Дотримання екологічних та стійких стандартів ЄС є ключовим компонентом процесу вступу. Інтегруючи DNSH у свою політику та практики, Україна може продемонструвати свою прихильність до цих стандартів, тим самим просуваючись до своїх амбіцій членства в ЄС.

“Важливо, аби кожен крок у відновленні країни відповідав принципу «Не завдавай значної шкоди»”, – наголосив Сергій Власенко. 

Захід організований WWF Україна спільно з Українським кліматичним офісом у рамках проєкту «Capacities for Climate Action» (C4CA), що реалізується GIZ.