У березні цього року Уряд затвердив технічні вимоги, яким мають відповідати сміттєспалювальні установки в Україні.
Наразі Міндовкілля підготувало Правила їх технічної експлуатації, які будуть обов’язковими при проєктуванні, будівництві, оснащенні та використанні таких установок.
Правила охоплюють вимоги до:
- проведення організаційних заходів на об’єктах спалювання;
- приймання та зберігання відходів;
- експлуатації установок;
- управління залишками від спалювання.
Крім того, у документі встановлено:
- нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та скидів у води, а також вимоги до їх вимірювання;
- правила моніторингу та контролю таких викидів і скидів та оцінки дотримання нормативів;
- умови роботи обладнання в разі порушення технологічного процесу тощо.
Правила поширюватимуться на всі установки в Україні, окрім установок газифікації або піролізу, якщо речовини (гази), що виникають у результаті термічного оброблення відходів, очищуються та перестають бути відходами ще до їх спалювання.
Також Правила не поширюватимуться на установки, що обробляють:
- радіоактивні відходи;
- рослинні відходи сільського господарства та лісового господарства; або харчопереробної промисловості, якщо утворюване тепло відновлюється тощо;
- відходи, утворені в результаті розвідки родовищ та експлуатації нафтових і газових свердловин на розташованих у морі об’єктах, які спалюють на борту таких об’єктів.
Звертаємо увагу, що в рамках запущеної в Україні реформи, умови спалювання відходів в Україні мають відповідати європейським стандартам екологічної безпеки, зокрема вимогам Директиви 2008/98/ЄС про відходи; Директиви 2010/75/ЄС про промислові викиди та Імплементаційного рішення Європейської комісії 2019/2010 про встановлення висновків щодо найкращих доступних методів для спалювання відходів.
Тож Міндовкілля працює над відповідними нормативними актами, з прийняттям яких сміттєспалювальні заводи в Україні працюватимуть лише із застосуванням найкращих доступних технологій та методів управління. А оператори впроваджуватимуть заходи зі скорочення викидів та скидів, здійснюватимуть постійний моніторинг роботи установок і вимірюватимуть показники стану повітря, підземних та поверхневих вод, ґрунтів, запахів, шумового забруднення тощо. Адже робота таких підприємств має відповідати європейським стандартам та не завдавати шкоди ні довкіллю, ні здоров’ю людини.