Росія має бути позбавлена права голосу на кліматичних переговорах ООН – її дії створюють загрози для всього світу та перешкоджають адаптації до зміни клімату

10/03/2022 : 17:17

Про це зазначила заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції Ірина Ставчук під час свого виступу на черговій сесії сторін Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату.

«На підставі статті 57 (b), 60 (2) (c) Віденської конвенції про право міжнародних договорів від 1969 року Уряд України просить головуючі країни розпочати негайні консультації щодо призупинення дії Рамкової конвенції ООН про зміни клімату відносно росії», – заявила Ірина Ставчук.

Заступниця міністра у своєму виступі звернула увагу світової спільноти на злочини проти людства, які вчиняють російські окупанти в Україні. Вона також наголосила на тому, що путінська агресія створює нові глобальні загрози продовольчій безпеці та біорізноманіттю, які унеможливлюють дієву адаптацію до зміни клімату.

«Щоб адаптація була ефективною, війні не може бути місця. Україна постачає на світовий ринок чверть зерна та половину соняшникової олії. Російське насильство в Україні вже загрожує створити глобальну кризу продовольчої безпеки цього року. Українці вже не зможуть провести посіви цього року за звичайним графіком. Ті райони України, які є найбільш продуктивними для сільського господарства, зараз постійно піддаються обстрілам з повітря та артилерії. Деякі з цих сільськогосподарських угідь, ймовірно, заміновані або містять боєприпаси, що не розірвалися», – наголосила Ірина Ставчук.

Якщо цю війну не зупинити негайно, світ зіткнеться з падінням глобальної пропозиції основних аграрних продуктів від 10 до 50 %, включаючи пшеницю, ячмінь, кукурудзу, рапс і соняшникову олію, що призведе до глобального зростання цін та інших негативних наслідків.

Стосовно питань збереження біорізноманіття та природних екосистем, Ставчук зазначила, що для ефективної адаптації до зміни клімату необхідно зберегти ліси та водно-болотні угіддя, які є критичними для підтримки дикої природи.

«За 13 днів агресії ворог пошкодив понад 12 тис. кв. км природно-заповідного фонду України. Це близько третини заповідних територій Україні. Якщо цю війну не зупинити негайно, ми втратимо ці екосистеми», – повідомила заступниця Міністра.

Російська агресія також змусила Україну призупинити свою діяльність у сфері пом’якшення наслідків та адаптації до зміни клімату. Через напад на Україну та порушення всіх норм міжнародного права, є висока ймовірність збільшення витрат на військово-промисловий комплекс у всьому світі, що призведе до збільшення викидів парникових газів. І це у той час, коли скорочення є так гостро необхідними.

Нагадаємо, що минулого тижня Україна звернулася до секретаріатів 13 конвенцій та Програми ЮНЕСКО «Людина та Біосфера» з вимогою зупинити дію міжнародних природоохоронних договорів відносно окупанта, що включає припинення членства держави-агресора у їх керівних та дорадчих органах.

Текст виступу заступниці Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Ірини Ставчук на черговій сесії сторін Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату: