Учасники Конференції ООН зі сталого управління водними ресурсами у Нью-Йорку ухвалили Програму дій для протидії глобальній водній кризі

28/03/2023 : 11:23

З 22 по 24 березня близько 10 000 учасників зібралися у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку та онлайн на Конференції ООН «Вода для сталого розвитку» для  пошуку шляхів вирішення світової водної кризи.

Близько 2 мільярдів людей по всьому світу все ще не мають доступу до безпечної питної води, а 40% населення світу стикається з дефіцитом води. Понад 90% стихійних лих є пов’язаними з водними ресурсами. До 2050 року прогнозується збільшення попиту на прісну воду ще на понад 40%.

Головним результатом конференції стало ухвалення Водної програми дій, у рамках якої уряди країн світу, бізнес і громадськість оголосили про понад 700 проєктів з бюджетами у десятки мільярдів доларів, що будуть спрямовані на перехід від світової водної кризи до сталого управління водними ресурсами. Серед іншого, учасники домовилися про подальше призначення Спеціального посланця з питань води при ООН.

Навіть попри війну Україна теж бере активну участь у глобальних процесах навколо досягнення Цілей сталого розвитку. Делегацію нашої держави на Водній конференції ООН 2023 очолив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.

Разом з Постійним представником України при ООН Сергієм Кислицею делегація України працювала над залученням підтримки у протистоянні російській агресії від якомога більше країн світу.

Під час свого виступу на відкритті Конференції, Міністр Стрілець зазначив, що росіяни використовують всі можливі важелі терору на території України, зокрема, зневоднення держави. Матеріальна шкода водним ресурсам України від російської агресії сьогодні становить понад 2,5 мільярда доларів США, а 5 млн українців не мають доступу до питної води.

У ході Інтерактивного діалогу про прискорення реалізації цілей Десятиліття водних дій, Руслан Стрілець заявив, що збройна агресія рф поставила під ризик сталий розвиток не тільки України, а й усього світу. Міністр закликав міжнародну спільноту невідкладно посилити свої дії, щоб притягнути російського агресора до відповідальності. 

На Конференції Міністр Руслан Стрілець провів 11 двосторонніх зустрічей з представниками Державного департаменту США та ЄЕК ООН, Міністрами з питань захисту довкілля Німеччини, Великобританії, Франції, Італії, Португалії, Словаччини, Словенії, ОАЕ та Молдови. 

Члени української делегації також провели зустрічі з представниками Секретаріату ОБСЄ та делегацією Польщі. 

Розраховуємо, що усі вони сприятимуть розширенню співробітництва у сфері захисту довкілля та посиленні підтримки України у післявоєнному відновленні.

Серед домовленостей:

  • Посилення співпраці з ЄЕК ООН у створенні розділів планів управління річковими басейнами та ратифікації Україною Ґетеборзького Протоколу про боротьбу з підкисленням, евтрофікацією та приземним озоном до Конвенції про транскордонне забруднення повітря на великі відстані;
  • Допомога Державного департаменту США у імплементації законодавства про екосистемні послуги;
  • Співпраця з Міністерством у справах заморських територій, Співдружності, енергетики, клімату та навколишнього середовища Великої Британії у сфері сталого управління водних ресурсів;
  • Продовження діалогу з Міністерством екологічного переходу та територіальної єдності Франції щодо перетворення Зони відчуження на світовий науковий хаб із досліджень мирного атому; 
  • Співпраця з Міністерством навколишнього середовища та енергетичної безпеки Італії у організації постів моніторингу якості атмосферного повітря;
  • Підтримка Міністерства навколишнього середовища та кліматичних дій Португальської Республіки у сфері сталого управління водними ресурсами, діджиталізації дозвільних процедур в екологічній сфері тощо;
  • Продовження співпраці з Міністерством навколишнього середовища Молдови для запуску у рамках ICPDR робочої групи з питань управління басейнами річок Пруту, Сірету та дельти Дунаю;
  • Підготовка спільно з Міністерством з питань зміни клімату та навколишнього середовища ОАЕ участі України у Конференції ООН зі зміни клімату СОР28, яка відбудеться в Дубаї (ОАЕ).
  • Обмін досвідом з Міністерством навколишнього середовища та космосу Словенії щодо імплементації законодавства ЄС в національне законодавство.

“Такі заходи як Водна Конференція ООН є надзвичайно важливими для нашої держави, яку щодня атакують російські ракети й пропаганда. Важливо щодня нагадувати світу, що довкілля не має кордонів. Війна не має кордонів. росіяни прийшли зі зброєю у наш спільний дім. Вони палять усе живе на єдиній планеті”, – зазначив Руслан Стрілець. “Українська делегація також використала цю нагоду для зміцнення співпраці з нашими міжнародними партнерами задля притягнення країни-агресора до відповідальності за завдану довкіллю шкоду та залучення підтримки для післявоєнного зеленого відновлення України”.